Za śmieci zapłacisz dwa razy, jeśli nie wypowiesz dotychczasowej umowy

autor: Tomasz Żółciak05.02.2013, 06:55; Aktualizacja: 05.02.2013, 08:14
Nie wypowiadając w porę umowy na wywóz śmieci można sporo stracić

Nie wypowiadając w porę umowy na wywóz śmieci można sporo stracićźródło: ShutterStock

Jeśli nie rozwiążemy umowy przed 30 czerwca, będziemy musieli płacić za śmieci podwójnie – gminie i wybranej przez nią firmie oraz dotychczasowemu odbiorcy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • Tobi(2013-02-06 16:50) Zgłoś naruszenie 00

  A co będzie jak ja wypowiem poprzednią umowę a nowa nie wejdzie w życie?.Ale mamy dupków a nie posłów.

  Odpowiedz
 • kontra(2013-02-05 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  to jest bardzo ciekawa interpretacja. Na mocy ustawy wywóz śmieci organizuje gmina i ona wyznacza odbiorcę tym samym wszyscy dotychczasowi odbiorcy nie mają prawa pobierać żadnych opłat ponieważ gmina wyznacza odbiorcę odpadów w takim układzie co mnie to obchodzi skoro ustawowo wprowadza się zarządcę odpowiedzialnego za wywóz odpadów. Czy ktoś w tym kraju logicznie myśli czy jest inteligencja Palikota

  Odpowiedz
 • poltergeist(2013-02-06 10:44) Zgłoś naruszenie 00

  Poseł Tadeusz Arkit i współtwórcy nowej ustawy śmieciowej ocknęli się z letargu i po przebudzeniu doszli do wniosku, że muszą wszystkich w Polsce uszczęśliwić i pokazać, że są tej Polsce bardzo potrzebni. Siedzieli, dumali i wydumali, że obywatela jest jeszcze kolejna okazja oskubać a zyskają gminy, budżet i cholera wie kto jeszcze oprócz oczywiście obywateli. Jakoś nikt nie budzi się z letargu z okrzykiem Eureka !!!, wiem jak należy zlikwidować bezrobocie, Eureka !!! już wiem jak raz na zawsze skończyć z nieudolnością w służbie zdrowia. Eureka, Eureka już wiemy co zrobić aby ten kraj był przyjazny dla jego mieszkańców. Niestety sen notabli trwa i chyba tylko odgłos wybuchających petard i burdy uliczne mogą sprawić, że się obudzą. I oby nie byli zaskoczeni, że mogą się już nie obudzić.

  Odpowiedz
 • stif(2013-02-06 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  takie informacje winne znależć się na piśmie w każ dym domu tuchodzio pieniądze !

  Odpowiedz
 • MRÓWA(2013-02-05 18:11) Zgłoś naruszenie 00

  COŚ MI SIĘ WYDAJE, ŻE USTAWA ,ŚMIECIOWA BĘDZIE GWOŻDZIEM DO TRUMNY PLATFORMY.POSTAWI KROPKĘ NAD I POTWIERDZAJĄC WSZECHOGARNIAJĄCY CHAOS W KRAJU. ZAMIAST KASY ZE ŚMIECI NA WYBORY /BO PRZECIEŻ O TO CHODZI BĘDZIE WIELKI KLOPS.

  Odpowiedz
 • Wciąż zaskakiwany(2013-02-05 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejne "dzieło" naszych wybrańców - poje... . Czy ci "wybrańcy" narodu mają w głowach pianę czy ... ? Jak mozna tworzyć tak idiotyczne przepisy? Jeśli narzuca się obywatelom nowy system rozliczeń śmieciowych, to z chwilą przejęcia przez samorządy odpowiedzialności za organizację odbioru odpadów komunalnych ex lege powinny wygasać dotychczasowe umowy miedzy obywatelami a odbierającymi. I taki przepis powinien się znaleźc w ustawie (śmieciowej - nie bez racji i nieprzypadkowo tak nazywanej). Racjonalnie myślący dodaliby jeszcze jeden: obywatel w terminie 3 m-cy od wejścia ustawy w życie może wznowić rozwiazaną z mocy prawa umowę, na niezmienionych warunkach, chyba że strony ustalą nowe. I koniec.
  A w ogóle to wszystko to wyglada na zamiar realizacji takiego oto scenariusza: samorządy wyduszą od mieszkańców możliwie najwyższe opłaty ale wybranym w przetargach odbiorcom odpadów zapłacą jak najmniej, ograniczając zakres wymaganych od nich usług (np. wywóz raz w miesiącu i tylko odpadów o wymiarach do 10 cm). Załatają dziury w budżetach, a mieszkańcy bedą musieli zawierać dodatkowe umowy sami. UŁATWIMY IM ŻYCIE I UTRZYMAMY W MOCY POZAWIERANE DOTĄD INDYWIDUALNE UMOWY. Brawo!!!

  Odpowiedz
 • kicia(2013-02-05 17:29) Zgłoś naruszenie 00

  Ale ***** ta polandia!!!

  Odpowiedz
 • xxx(2013-02-05 12:05) Zgłoś naruszenie 00

  POstkomuna kolejny gniot wyprodukowała otóż powierzchnia lub woda produkują śmieci, premia dla marszałka sejmu za dobrą pracę zakładu

  Odpowiedz
 • 007KAL(2013-02-05 11:45) Zgłoś naruszenie 00

  1. Podatek od śmieci powinien być związany ze sztuką obywatela, bo to on (ten obywatel) jest źródłem śmieci i wtedy zabawy w stylu zamykania kubłów i podrzucania śmieci przez tych z domków jednorodzinnych tym z bloków nie będzie mieć sensu..
  2. Jeżeli Ustawa zmieniła moje obowiązki, to może Ustawa "z automatu"
  wypowie dotychczasowe umowy i przejmie roszczenia "za zerwanie umów"
  3. Pytanie pomocnicze, czy parlametarzyści zrobili w 2012 roku "coś dobrze ?"

  Odpowiedz
 • Dociekliwy.(2013-02-05 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  Poseł Tadeusz Arkit -PO.
  Proszę o objaśnienie jak będą pobierane opłaty w Gdańsku, gdzie Pana klubowi radni są za metodą powierzchniową. Ustawodawca nie określił definicji tej metody. Pragnę zauważyć, że jest 11 obowiązujących w Polsce definicji "powierzchni" oraz 2 obowiązujące normy. Ponieważ ustawodawca nie określił jaka definicja będzie obowiązująca wynikną z tego spory sądowe. Uważam, że z uwagi na brak jasnej definicji ustawodawcy, metoda ta nie może być stosowana. Ustawodawca nie dał również możliwości jej określenia poprzez rozporządzenie.Co Pan na to?

  Odpowiedz
 • Katarzyna(2013-02-05 09:13) Zgłoś naruszenie 00

  Jak wypowiem umowę firmie od śmieci, to będę musiała oddać kosze, które mi ta firma wydała. A kto da mi nowe kosze? Czy mam je sobie sama kupić czy poprosić Prezydenta miasta?
  Nie widzę nic mądrego w nowej ustawie.

  Odpowiedz
 • ewa(2013-02-05 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  nie tym problemem zajmie się zarządca i to na nim ciąży obowiązek za to ma placone

  Odpowiedz
 • ny(2013-02-05 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  TO bedzie SYF na ulicach bo ludzie beda wyrzucac gdzie sie da . ZEBY zylo sie LEPIEI POpaprancom

  Odpowiedz
 • AB(2013-02-05 09:01) Zgłoś naruszenie 00

  tylko w takim chorym kraju mozna bylo wprowadzic taki przepis!

  Odpowiedz
 • Piotrek(2013-02-05 10:44) Zgłoś naruszenie 00

  To nieprawda, że zarządcy budynków wielorodzinnych będą pobierali podatek śmieciowy. Tak to sobie wyobrażają miasta/gminy, ale to jest niezgodne z ustawą. W przypadku wspólnot zarządca obliczy podatek tylko odnośnie nieruchomości wspólnej (z definicji niezamieszkała, brak lokali mieszkalnych, minimalne zużycie wody). W przypadku spółdzielni sprawa jest bardziej złożona - spółdzielnia naliczy i odprowadzi podatek od mieszkań spółdzielczych (zarówno lokatorskie, jak i własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu), ale już nie od własności "hipotecznej". Należy dokładnie przeanalizować treść art. 2 ust. 1 pkt 4 oraz art. 2 ust.3 ustawy o utrzymaniu czystości... (pojęcie "właściciel nieruchomości"), oraz ustawy o własności lokali (art. 3 ust. 2) i kodeksu cywilnego (art. 46). Wtedy będzie jasne dlaczego takie podejście jest prawidłowe.

  Odpowiedz
 • nyzzzc(2013-02-06 14:50) Zgłoś naruszenie 00

  To ludzie mają latać po urzędach i wypowiadać umowy

  Odpowiedz
 • Najemca TBS(2013-02-05 08:44) Zgłoś naruszenie 00

  U mnie w budynku wielorodzinnym opłaty za CO, ciepła woda, zimna woda, śmieci, ścieki pobiera administrator - zarządca budynkiem. Czy gmina z którą nic nie podpisywałem będzie miała prawo pobierać jeszcze raz odemnie za wywóz śmieci i ścieków???

  Odpowiedz
 • kaz(2013-02-05 08:32) Zgłoś naruszenie 00

  Śmieciowy kraj i śmieciowy problem.

  Odpowiedz
 • oburzona(2013-02-20 12:45) Zgłoś naruszenie 00

  obiecywali niższe opłaty za śmieci posegregowane !, a wychodzi na to,że złodzieje z UM Gdańsk wyśrubowali opłaty od metrów2 i zapłacę wiecej.rozbój! METRY 2 NIE PRODUKUJĄ ŚMIECI

  Odpowiedz
 • rober(2013-02-18 20:55) Zgłoś naruszenie 00

  to wszystko jeszcze bajka do tej pory płaciłem za śmieci od 1 kubła i sortowałem śmieci a teraz za dobre zachowanie i za to że nie ma się nic do powiedzenia bo panowie urzędnicy muszą zarobić zapłacę nie 260 zł za pół roku ale za dwa miesiące - to ile w końcu można jednorazowo "podnieść ludziom komfort życia" dając przy okazji potężnego finansowego klapsa w d...
  jakoś do tej pory można było zarobić na śmieciach ale teraz będzie biznes bo "wujek szwagra burmistrza miasta" będzie prezesem firmy wywożącej śmieci z którą wspomniane miasto (burmistrz) podpisze kontrakt na wywóz nieczystości przecież wywóz będzie kosztował dużo więcej niż do tej pory - ale co tam kasa do podziału i będzie się kręcić - to nie ma nic wspólnego ani z ekologią ani sprawiedliwością - to będzie po prostu świetny interes dla urzędników którzy całkiem nieżle zarabają a będą dzięki nam jeszcze więcej - "Polka to jest piękny kraj"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane