Kłopoty z inkaso w pandemii? JST mogą pomóc mieszkańcom

autor: Małgorzata Masłowska27.06.2020, 15:30
Podatek od nieruchomości od osób fizycznych co do zasady jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Takie same zasady dotyczą płatności podatku rolnego i podatku leśnego.

Podatek od nieruchomości od osób fizycznych co do zasady jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Takie same zasady dotyczą płatności podatku rolnego i podatku leśnego.źródło: ShutterStock

Gminy powinny rozważyć umorzenie odsetek od niezapłaconych w terminie rat podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, jeśli z powodu pandemii do podatników nie dotarł inkasent.

Podatek od nieruchomości od osób fizycznych co do zasady jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Takie same zasady dotyczą płatności podatku rolnego i podatku leśnego. W przypadku każdego z nich, podejmując uchwały podatkowe, rada gminy ma prawo m.in. zarządzić pobór w drodze inkasa. W praktyce gminy chętnie korzystają z tego prawa, licząc m.in. na to, że przyczyni się to do poprawy ściągalności podatków oraz dokonywania wpłat w ustawowych terminach. Nie da się jednak ukryć, że inkaso jako metoda poboru podatków nieustająco budzi wątpliwości praktyczne.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane