statystyki

Gmina może swobodnie wyznaczyć poborcę

autor: Agnieszka Pokojska12.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:05

Wyznaczenie inkasenta opłaty targowej nie wymaga jego zgody – potwierdził Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu, ale odmówił wydania wyroku w tej sprawie.

Skargę konstytucyjną wniosła spółka powstała na podstawie programu ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej, której większość udziałów (prawie 88 proc.) ma Ministerstwo Skarbu Państwa, a np. gminy mają tylko 0,36 proc. Jej zadaniem było zorganizowanie rynku hurtowego dla producentów rolnych i zarządzanie nim.

Została ona też wyznaczona uchwałą rady gminy na inkasenta opłaty targowej, za co otrzymywała 20 proc. pobieranych kwot. Jednak gdy gmina podwyższyła stawkę opłaty, spółka odmówiła jej pobierania, mimo że miała za to otrzymać wynagrodzenie w wysokości 25 proc. inkasowanych kwot.

Spór z gminą w tej sprawie wielokrotnie trafiał do różnych instancji, ale ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny orzekł na niekorzyść spółki.

Zwróciła się ona więc do Trybunału Konstytucyjnego, kwestionując zgodność z konstytucją art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.), który zezwala na wyznaczenie przez radę gminy w drodze uchwały inkasenta opłaty targowej bez uzyskania jego zgody.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane