Metropolia łódzka. Senacki projekt ustawy jest już w Sejmie

autor: Katarzyna Nocuń11.02.2020, 08:11; Aktualizacja: 11.02.2020, 08:13
Łódzka metropolia ma zrzeszać gminy województwa na obszarze zamieszkiwanym przez co najmniej 1 mln mieszkańców

Łódzka metropolia ma zrzeszać gminy województwa na obszarze zamieszkiwanym przez co najmniej 1 mln mieszkańcówźródło: ShutterStock

Senacki projekt dotyczący utworzenia łódzkiego związku metropolitalnego i zasad jego funkcjonowania wpłynął do Sejmu. Ma zrzeszać gminy województwa na obszarze zamieszkiwanym przez co najmniej 1 mln mieszkańców.

W niedawnym wywiadzie dla DGP (9/2020 r. „Łódź prze w stronę metropolii”) autor projektu, senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski przekonywał, że ustawa metropolitalna daje konkretne narzędzia współpracy, np. w zakresie zagospodarowania przestrzennego, przygotowywania terenów inwestycyjnych, często położonych na granicy dwóch czy trzech gmin. – Tak samo jest, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, która kosztuje coraz więcej – podkreślał. W zrzeszeniu gminom łatwiej ma być także organizować zadania publiczne związane z transportem.

Krzysztof Kwiatkowski mówił, że samorządy mają pół roku na przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami, by zdecydować o przyłączeniu do związku lub nie. Później do końca czerwca Rada Ministrów miałaby czas na przyjęcie rozporządzenia o powołaniu łódzkiego związku metropolitalnego. Jednak na etapie konsultacji negatywną opinię do projektu senackiego wyraził minister spraw wewnętrznych i administracji. Zastrzeżenia resortu dotyczyły m.in. zapisu, który obliguje Radę Ministrów do utworzenia związku, do zmieniania obszaru i granic tego związku, co – jak zaznaczono – pozbawia rząd swobody decyzyjnej w tym zakresie. Z kolei Ministerstwo Finansów uważa, że projekt jest przedwczesny, a także że do czasu przeprowadzenia oceny funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie należałoby podejmować inicjatywy w tym zakresie. W dodatku – jak zauważa ten resort – senacki projekt może mieć wpływ na pogorszenie wyniku sektora finansów publicznych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane