Wielkopolska boi się, że pieniądze będą tylko dla znajomych królika

autor: Magdalena Cedro21.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 21.01.2020, 08:31
Prace nad rozporządzeniem powołującym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dopiero ruszają

Prace nad rozporządzeniem powołującym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dopiero ruszająźródło: ShutterStock

Funduszem Sprawiedliwej Transformacji rozporządzać ma rząd. To budzi obawy, czy pieniądze nie trafią głównie do regionów współpracujących z PiS.

W nowej unijnej perspektywie budżetowej, która rozpocznie się w 2021 r., do regionów uzależnionych od węgla w Polsce trafić może nawet 25 mld euro, z czego 2 mld bezpośrednich bezzwrotnych dotacji. Na te fundusze liczy również Wielkopolska. We wschodniej części województwa, na którą składa się pięć powiatów: koniński, kolski, słupecki, turecki oraz miasto Konin, powstaje 5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Zatrudnionych w sektorze jest 10 tys. osób.

Region ma już plan na odejście od węgla, który w zeszłym roku przedstawił Komisji Europejskiej. Ale marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak obawia się, czy większości środków przekazanych z Brukseli do Polski nie skonsumuje Górny Śląsk. Zgodnie z obecną propozycją KE pieniędzmi mają zarządzać stolice państw. To one mają uzgadniać z Brukselą plany transformacyjne. By otrzymać środki, w planach musi się znaleźć zobowiązanie do realizowania celu neutralności klimatycznej w 2050 r. I chociaż na regiony położony jest w projekcie rozporządzenia duży nacisk, to ostatecznie na poziomie krajowym funduszem dysponować będzie rząd.

– Liczymy, że Bruksela będzie pilnowała, żeby nie było tak, że to, co otrzyma władza stołeczna w poszczególnych krajach, po swojemu rozdysponuje według własnego uznania. Mamy nadzieję, że będzie bezpośredni nadzór nad tymi pieniędzmi – mówi Woźniak. – Gdyby miało być politycznie, „po uważaniu”, tobym się obawiał, bo Śląsk jest dobrze umocowany, biorąc pod uwagę, że premier jest posłem z Górnego Śląska i region, jeśli chodzi o polityczny biegun, jest po stronie rządzących – dodaje.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane