statystyki

Warszawa pożegna reklamy wielkoformatowe. Za dwa lata

autor: Katarzyna Nocuń20.01.2020, 07:20; Aktualizacja: 20.01.2020, 07:26
Kara za niedostosowanie się do przepisów będzie naliczana dziennie.

Kara za niedostosowanie się do przepisów będzie naliczana dziennie.źródło: ShutterStock

Ze stołecznych ulic zniknie część bilbordów, szyldy będą ograniczone do strefy parteru, zmieni się także tzw. mała architektura. Warszawscy radni przyjęli na ostatniej sesji uchwalę krajobrazową. Przestrzeń miejska nie zmieni się jednak gwałtownie, bo przewidziano czas na dostosowanie tych obiektów, które już stoją.

Uchwała wejdzie w życie najwcześniej w kwietniu – 90 dni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Wówczas nowe nośniki będą musiały spełniać wymogi określone w przepisach. Jednak te już istniejące będą miały więcej czasu. W przypadku tablic reklamowych i urządzeń reklamowych będą to dwa lata (ustawa krajobrazowa – t.j. Dz.U. 2015 r. poz. 774 ze zm. – określa okres minimalny na rok). Zniknie część dużych bilbordów, które będą dozwolone jedynie przy ulicach wymienionych w uchwale. W przypadku szyldów na dostosowanie będą trzy lata. – Uchwała ogranicza je przede wszystkim do strefy parteru, czyli tam, gdzie będą zgodne z koncepcją architektoniczną całej elewacji – mówi Wojciech Wagner ze stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Jeszcze więcej czasu będzie na dostosowanie obiektów małej architektury – przepisy dotyczą tych znajdujących się na terenach publicznych – będzie to 5 lat. – W tym zakresie uchwała nie tworzy zbyt szczegółowych przepisów, pozwalając na swobodę, ale ogranicza materiały, stylistykę i kolorystykę – dodaje Wojciech Wagner.

Uregulowano także rozmiary ogrodzeń: wysokość, szerokość, ale i przezierność oraz materiały, z jakich mają być wykonane. – Chcemy w ten sposób zbudować jak najwięcej otwartych przestrzeni – podkreśla wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Przepisy nie dotyczą istniejących ogrodzeń – nie zdecydowano się na objęcie ich nowymi wymogami.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane