statystyki

Wielkopolska boi się, że pieniądze będą tylko dla znajomych królika

autor: Magdalena Cedro21.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 21.01.2020, 08:31
Prace nad rozporządzeniem powołującym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dopiero ruszają

Prace nad rozporządzeniem powołującym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dopiero ruszająźródło: ShutterStock

Funduszem Sprawiedliwej Transformacji rozporządzać ma rząd. To budzi obawy, czy pieniądze nie trafią głównie do regionów współpracujących z PiS.

W nowej unijnej perspektywie budżetowej, która rozpocznie się w 2021 r., do regionów uzależnionych od węgla w Polsce trafić może nawet 25 mld euro, z czego 2 mld bezpośrednich bezzwrotnych dotacji. Na te fundusze liczy również Wielkopolska. We wschodniej części województwa, na którą składa się pięć powiatów: koniński, kolski, słupecki, turecki oraz miasto Konin, powstaje 5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Zatrudnionych w sektorze jest 10 tys. osób.

Region ma już plan na odejście od węgla, który w zeszłym roku przedstawił Komisji Europejskiej. Ale marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak obawia się, czy większości środków przekazanych z Brukseli do Polski nie skonsumuje Górny Śląsk. Zgodnie z obecną propozycją KE pieniędzmi mają zarządzać stolice państw. To one mają uzgadniać z Brukselą plany transformacyjne. By otrzymać środki, w planach musi się znaleźć zobowiązanie do realizowania celu neutralności klimatycznej w 2050 r. I chociaż na regiony położony jest w projekcie rozporządzenia duży nacisk, to ostatecznie na poziomie krajowym funduszem dysponować będzie rząd.

– Liczymy, że Bruksela będzie pilnowała, żeby nie było tak, że to, co otrzyma władza stołeczna w poszczególnych krajach, po swojemu rozdysponuje według własnego uznania. Mamy nadzieję, że będzie bezpośredni nadzór nad tymi pieniędzmi – mówi Woźniak. – Gdyby miało być politycznie, „po uważaniu”, tobym się obawiał, bo Śląsk jest dobrze umocowany, biorąc pod uwagę, że premier jest posłem z Górnego Śląska i region, jeśli chodzi o polityczny biegun, jest po stronie rządzących – dodaje.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane