statystyki

Pierwsze zadanie dla nowego Senatu: „Ucywilizować” proces przejmowania terenów gminy

autor: Tomasz Żółciak05.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.11.2019, 08:43
MSWiA, które będzie opiniowało projekt, jeśli rozpocznie się procedura legislacyjna, zapewnia, że będzie on przedmiotem analiz.

MSWiA, które będzie opiniowało projekt, jeśli rozpocznie się procedura legislacyjna, zapewnia, że będzie on przedmiotem analiz.źródło: ShutterStock

Włodarze przygotowali projekt nowelizacji ustawy, który ma „ucywilizować” proces przejmowania terenów gminy przez jej sąsiada. Liczą, że zajmie się nim Senat nowej kadencji.

Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym został przygotowany na zlecenie Związku Gmin Wiejskich RP (ZGWRP). To realizacja wcześniejszych zapowiedzi wójtów, którzy przekonywali, że trzeba raz na zawsze znormalizować proces zmian granic gmin. Jak wskazywali, nierzadko przejęcie terenów jednej gminy przez drugą odbywało się w atmosferze ostrych konfliktów przy sprzeciwie lokalnej społeczności i radnych. Obawy budzi też to, że gmina tracąca tereny na rzecz sąsiada może zostać z kredytem, który zaciągnęła na inwestycje powstałe na tym obszarze.

Projekt zakłada m.in., że wszystkie jednostki, których dotyczy zmiana granic, będą miały zagwarantowany udział w postępowaniu ws. zmian, a to będzie mogło się odbywać nie częściej niż raz na 5 lat. Projekt przewiduje też, że nie będzie można zmienić granic, jeśli skutkowałoby to „poważnym uszczerbkiem w dochodach podatkowych gminy, której terytorium ma ulec pomniejszeniu” oraz wprowadza konieczność przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie ustalenia granic gminy (m.in. w sytuacji, gdy wnioskiem objęte jest ponad 10 proc. terytorium gminy lub obszar zamieszkiwany przez co najmniej 10 proc. mieszkańców gminy).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane