statystyki

Zygmunt Frankiewicz: Izba wyższa to nasz przyczółek [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak05.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.11.2019, 11:14
Zygmunt Frankiewicz

Zygmunt Frankiewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adam Stepien Agencja Gazeta

Wszystkie akty prawne mające wpływ na funkcjonowanie samorządów powinny być obowiązkowo konsultowane ze stroną samorządową. I o to będę zabiegał – mówi nowo wybrany senator Zygmunt Frankiewicz.

Nie jest pan żywym dowodem na to, co przez wiele miesięcy podkreślali PiS, że samorządowcy nam się rozpolitykowali, angażują w politykę centralną, zamiast zająć się sprawami lokalnymi?

Ależ to prawda! Nikt tego nie chciał, ale czy przy takim zagrożeniu ze strony PiS, takiej niechęci, znieważaniu, miało być inaczej? I nie jestem odosobniony w tej opinii.

Mimo to nie było jakiegoś wielkiego „desantu” samorządowców na Senat.

Na start zdecydowało się niewielu być może z tego powodu, że niewielu sprawuje swoją funkcję już 26 lat. Ja tyle właśnie byłem prezydentem Gliwic, dlatego mogłem sobie na to pozwolić. Do tego w trakcie przygotowań do wyborów miałem spory wpływ na działania opozycji. Chcę to teraz wykorzystać dla dobra opozycji.

Opozycja nie straci większości w Senacie?

Nie można być tego pewnym, bo znane jest obrzydliwe zjawisko korupcji politycznej. Na Śląsku dało to efekt w postaci odwrócenia wyniku wyborów do sejmiku województwa. Stąd moje obawy, tym bardziej, że nie znam wszystkich nowo wybranych senatorów, ale chcę wierzyć, że to ludzie, którzy będą potrafili zachować się przyzwoicie. Do mnie nikt nie zgłaszał się z propozycjami, ale nie spodziewam się też, by tak się stało, bo będąc 26 lat prezydentem Gliwic, nigdy nie miałem oferty korupcyjnej.

PiS domaga się ponownego przeliczenia głosów w dwóch okręgach senackich. O czym to może świadczyć?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane