statystyki

Śmieci z biurowców trafią na wolny rynek

autor: Katarzyna Nocuń22.07.2019, 10:29; Aktualizacja: 22.07.2019, 10:29
Gminy nieco zyskują, ale finalnie tracą. Odbiorą odpady z lokali usługowych w budynkach mieszkalnych, ale śmieci dużych podmiotów, np. galerii handlowych i biurowców, trafią do firm odpadowych z wolnego rynku.

Gminy nieco zyskują, ale finalnie tracą. Odbiorą odpady z lokali usługowych w budynkach mieszkalnych, ale śmieci dużych podmiotów, np. galerii handlowych i biurowców, trafią do firm odpadowych z wolnego rynku.źródło: ShutterStock

Gminy nieco zyskują, ale finalnie tracą. Odbiorą odpady z lokali usługowych w budynkach mieszkalnych, ale śmieci dużych podmiotów, np. galerii handlowych i biurowców, trafią do firm odpadowych z wolnego rynku.

Obecnie samorządy decydują, czy chcą odbierać śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, czyli biurowców, sklepów, instytucji. Większość gmin na ten krok się zdecydowała, by mieć pod kontrolą jak najwięcej powstających na jej terenie odpadów. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości niezamieszkałych będą umowy o odbiór odpadów zawierać niezależnie od samorządu. Do gminnego systemu odbioru odpadów będą mogły przystąpić na podstawie pisemnej zgody – przymusu nie będzie.

Zapłacą mieszkańcy

Samorządowcy alarmują, że rozszerzy się szara strefa i jeszcze więcej odpadów będzie poza kontrolą. – Senacka poprawka tego nie zmieni – mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Przyjęta przez Sejm na ostatnim posiedzeniu zmiana mówi, że śmieci z nieruchomości mieszanych, czyli np. z bloków mieszkalnych z lokalami usługowymi odbierze firma odpadowa, z którą umowę ma gmina. Oznacza to, że będzie to jedna firma. – Co jest szczególnie istotne w przypadku zabudowy śródmiejskiej, w której znaczna ilość nieruchomości ma taki właśnie charakter – mówi Maciej Kiełbus, partner w kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners. Jednak jego zdaniem senacka poprawka nie wpływa na całościową ocenę przepisów – po wejściu w życie nowelizacji na ulicach miast może się pojawić więcej śmieciarek, bo właściciele nieruchomości niezamieszkałych, np. hoteli, będą mogli wybierać, kto odbierze ich śmieci.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane