statystyki

Poradnia samorządowa z 27 listopada 2018

autor: Marcin Nagórek28.11.2018, 11:45; Aktualizacja: 28.11.2018, 12:00
Z korelacji tych norm prawnych jednoznacznie wynika, że pomoc finansowa w formie dotacji celowej może być udzielana z budżetu JST wyłącznie innej takiej jednostce

Z korelacji tych norm prawnych jednoznacznie wynika, że pomoc finansowa w formie dotacji celowej może być udzielana z budżetu JST wyłącznie innej takiej jednostceźródło: ShutterStock

Czy powiat może udzielić pomocy mieszkańcom gminy poszkodowanym zdarzeniem losowym? Jaka jest procedura wsparcia jednej jednostki samorządu terytorialnego przez drugą? Dlaczego w uchwale rady o pomocy finansowej musi być wskazana wysokość dotacji?

W jednej z gmin naszego powiatu rodzina została poszkodowana przez wichurę. Czy rada powiatu jest prawnie umocowana do tego, by przekazać jej środki finansowe?

Rada powiatu nie może udzielić pomocy bezpośrednio, ale może skierować środki do gminy, która następnie rozdysponuje je dla poszkodowanej rodziny. Gdyby tę drogę ominęła, naruszyłaby prawo.

Zasady wydatkowania środków na taki cel regulują m.in. ogólne przepisy dotyczące pomocy finansowej. Z art. 220 ustawy o finansach publicznych wynika, że z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona pomoc finansowa (dotacja) lub rzeczowa innym JST. A podstawą jej udzielenia powinna być umowa. W związku z tym przepisem pozostaje art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych, z którego wynika, że wydatki z budżetu samorządu są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na pomoc rzeczową lub finansową dla innych JST, określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący danej jednostki. W przypadku powiatu wątpliwości, czy dotacji można udzielać, czy nie, wyjaśnia również art. 7a ustawy o samorządzie powiatowym. Postanowiono w nim, że powiaty, związki i stowarzyszenia powiatów mogą sobie wzajemnie bądź innym JST udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Także w art. 47 ustawy o dochodach JST jest mowa o możliwości udzielania sobie przez organy samorządowe takiej pomocy. Zgodnie z tym przepisem wysokość dofinansowania określa w drodze uchwały organ stanowiący tej JST, która udziela dotacji.

Z korelacji tych norm prawnych jednoznacznie wynika, że pomoc finansowa w formie dotacji celowej może być udzielana z budżetu JST wyłącznie innej takiej jednostce. Co istotne, w owym przepisie nie ma mowy o innego rodzaju podmiotach mogących być beneficjentami wspomnianym pomocy finansowej w formie dotacji.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane