statystyki

Miasto też może powołać własną agencję wynajmu mieszkań

28.11.2018, 11:00; Aktualizacja: 28.11.2018, 11:25
154,2 tys. gospodarstw domowych oczekiwało pod koniec 2017 r. na najem mieszkań z zasobu gminnego, o 3 proc. mniej niż rok wcześniej (wstępne dane GUS)

154,2 tys. gospodarstw domowych oczekiwało pod koniec 2017 r. na najem mieszkań z zasobu gminnego, o 3 proc. mniej niż rok wcześniej (wstępne dane GUS)źródło: Materiały Prasowe

W Szczecinie w ciekawy sposób uporządkowano i usprawniono politykę lokalową. Cel: szybko powiązać zasoby gminy z człowiekiem, który potrzebuje mieszkania. Nie oznacza to jednak, że te z najniższym czynszem dostępne są od ręki i dla każdego.

Zasady wynajmowania lokali są określone w ustawie o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001 r. (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1496 ze zm.). Zgodnie z nią stworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy. Ma ona zapewniać swoim mieszkańcom lokale socjalne czy zamienne. Szczególnie tym, którzy mają niskie dochody, niepozwalające na zakup czy wynajem mieszkania na rynku komercyjnym. Nie jest to jednak proste, bo jak powszechnie wiadomo, najtańsze, najmowane przez gminy lokale są dobrem deficytowym, kolejka oczekujących na nie jest długa, a czas oczekiwania liczy się w latach. I miasta wcale tego nie ukrywają. W Rzeszowie, jak nas poinformowano, jest to nawet 10 lat, w Lublinie sześć, w Gdańsku perspektywa także jest wieloletnia.

Zasoby za małe w stosunku do potrzeb*

Zasoby za małe w stosunku do potrzeb*

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po pierwsze: informacja

W Szczecinie o oczekiwaniu na mieszkanie się nie mówi. Jak wyjaśnia Renata Matusiak z tamtejszego wydziału mieszkalnictwa i regulacji stanów prawnych nieruchomości, zgodnie z przyjętymi w 2012 r. zasadami gospodarowania mieszkaniami komunalnymi oraz mieszkaniami w dyspozycji miasta nie ma już „kolejki mieszkaniowej”. – Są nabory wniosków na lokale socjalne oraz do remontu na koszt przyszłego najemcy – tłumaczy. W 2012 r. wpłynęło ich 2290, dwa lata później – 1091, a w 2016 r. – 964.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rex(2018-11-28 12:17) Zgłoś naruszenie 10

    Ja też wykupiłem od miasta przerobiłem na hostel i wynajmuje obcokrajowcom..40 zł od łóżka.Złoty interes.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane