statystyki

Gminy będą mogły tworzyć centra usług społecznych

autor: Michalina Topolewska22.11.2018, 17:00
pomoc, wolontariusz

Powoływanie CUS nie będzie obowiązkowe, to od decyzji danej gminy będzie więc zależało, czy zdecyduje się na jego uruchomienieźródło: ShutterStock

Od połowy 2019 r. samorząd będzie mógł przekształcić ośrodek pomocy społecznej (OPS) w nową jednostkę organizacyjną, która przejmie wszystkie jego dotychczasowe zadania i będzie realizować nowe.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS), który trafił właśnie do Sejmu jako prezydencka inicjatywa ustawodawcza. Został on stworzony przez zespół ekspertów działających w Narodowej Radzie Rozwoju. Zgodnie z projektem nowe centra mają realizować wiele działań zaliczanych do usług społecznych, w tym m.in. z zakresu polityki rodzinnej, pomocy społecznej, pieczy zastępczej, wspierania osób niepełnosprawnych, przeciwdziałania domowej przemocy, ale też kultury, sportu i turystyki, jeśli ich celem jest zaspokajanie potrzeb osób, rodzin, grup społecznych lub ogółu mieszkańców. Będą to mogły być usługi świadczone zarówno w ramach zadań własnych, jak i tych zlecanych przez administrację rządową.

Powoływanie CUS nie będzie obowiązkowe, to od decyzji danej gminy będzie więc zależało, czy zdecyduje się na jego uruchomienie (będzie do tego potrzebna uchwała radnych). Co do zasady, jeśli samorząd postanowi powołać centrum, to nastąpi to przez przekształcenie w niego OPS. Wtedy CUS będzie realizował wszystkie jego dotychczasowe zadania oraz wykonywał dodatkowo minimum dwa spośród wymienionych w przepisach zadań należących do usług społecznych. Jedynie w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców przewidziany został wyjątek, który zakłada, że OPS i CUS będą mogły razem funkcjonować, o ile nowa instytucja będzie wykonywać co najmniej trzy usługi społeczne. Ponadto możliwie będzie również powołanie jednego CUS dla dwóch lub większej liczby gmin na podstawie zawartego między nimi porozumienia. Wówczas w poszczególnych samorządach OPS będą mogły dalej działać, a do wspólnego centrum będą przekazane nie mniej niż trzy usługi społeczne.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane