statystyki

Wybory samorządowe 2018: Przed „godziną zero” trzeba nie tylko ostemplować karty i sprawdzić urny

autor: Leszek Jaworski10.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 10.10.2018, 08:58
WAŻNE Przewodniczący komisji może wydawać polecenia o charakterze porządkowym, w przypadku gdy działania mężów zaufania wykraczają poza ich uprawnienia, utrudniają pracę komisji, zakłócają powagę głosowania lub naruszają jego tajność.

WAŻNE Przewodniczący komisji może wydawać polecenia o charakterze porządkowym, w przypadku gdy działania mężów zaufania wykraczają poza ich uprawnienia, utrudniają pracę komisji, zakłócają powagę głosowania lub naruszają jego tajność.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: BALAZS MOHAI

21 października, czyli w dzień wyborów samorządowych, zadania organizacyjne spoczywać będą na barkach przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej. Aby wszystko przebiegło bez zakłóceń, musi on sprawdzić przygotowanie lokali wyborczych i cały dzień czuwać nad przebiegiem głosowania. Odpowiada on również za utrzymanie porządku i spokoju, czuwa nad tajnością głosowania, przestrzeganiem zakazu prowadzenia w lokalu wyborczym agitacji. W razie konieczności może żądać pomocy od policji.

W cyklu wyborczym, w którym krok po kroku opisujemy zagadnienia związane z jesiennymi wyborami samorządowymi, ukazały się już następujące artykuły:

  • „Można startować na wójta i radnego, ale tylko w tej samej jednostce” – 5 września 2018 r.
  • „Liczba kandydatów zależy od wielkości gminy” – 5 września 2018 r.
  • „Nie ma kampanii wyborczej bez agitacji. Ale jej granice ściśle określa prawo” – 12 września 2018 r.
  • „Na kontach mogą być miliony, lecz komitety mają określone limity wydatków” – 12 września 2018 r.
  • „Na przygotowanie spisów wyborców zostało tylko kilka dni” – 26 września 2018 r.
  • „Mniej obowiązków gminy wobec niepełnosprawnych mieszkańców” – 26 września 2018 r.
  • „A może tak przenieść wyborcze protesty do sądów administracyjnych…” – 3 października 2018 r.
  • „ Jak prawidłowo sformułować zarzuty, żeby mogły zostać uznane” – 3 października 2018 r.

Zanim dojdzie do pierwszej tury wyborów, przewodniczący zwołuje posiedzenie obwodowej komisji wyborczej ds. głosowania w obwodzie (dalej komisja) poświęcone organizacji jej pracy przed i w dniu głosowania. Do takiego spotkania musi dojść najdalej w przeddzień wyborów. Ustala się na nim w szczególności godziny rozpoczęcia pracy 21 października. Informację tę podaje się do publicznej wiadomości przede wszystkim przez jej wywieszenie w budynku, w którym mieści się lokal wyborczy, i w urzędzie gminy (w sposób umożliwiający zapoznanie się z nią także, gdy obiekty te są zamknięte). Komisja współdziała w tym zakresie z wójtem i urzędnikiem wyborczym.

Komunikat o godzinach pracy komisji jest przeznaczony dla mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych – ma im umożliwić obecności przy wszystkich czynnościach komisji poprzedzających otwarcie lokalu. Ponadto w terminie uzgodnionym z włodarzem – nie później jednak niż w przeddzień wyborów – komisja kontroluje stan wyposażenia lokalu oraz oznakowania budynku, w którym odbędzie się głosowanie. O brakach lub nieprawidłowościach musi zostać powiadomiony wójt i urzędnik wyborczy. Na komisji spoczywa także obowiązek sprawdzenia, czy stwierdzone nieprawidłowości zostały usunięte przez urząd gminy.

Preludium

W dniu wyborów członkowie komisji, którzy są zobowiązani nosić przez cały dzień identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją, zbierają się w lokalu wyborczym na tyle wcześnie, by wykonać wszystkie czynności związane z przygotowaniem głosowania, lecz nie później niż o godz. 6.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane