statystyki

Ostrożnie z modyfikacją zapisów dotyczących kontroli

autor: Marcin Nagórek20.04.2018, 20:00
Nie może budzić wątpliwości, że w odniesieniu do środków publicznych muszą obowiązywać szczególne zasady weryfikacji ich wydatkowania przez podmioty niewchodzące w skład sektora finansów publicznych.

Nie może budzić wątpliwości, że w odniesieniu do środków publicznych muszą obowiązywać szczególne zasady weryfikacji ich wydatkowania przez podmioty niewchodzące w skład sektora finansów publicznych.źródło: ShutterStock

Chcemy w gminie zmienić przepisy dotacyjne dla niepublicznych placówek i zmodyfikować te dotyczące czynności kontrolnych. Żeby usprawnić kontrolę, zamierzamy wprowadzić zasadę, że dokumenty muszą być dostarczane nam niezwłocznie, a dodatkowo myślimy o zapisach dotyczących o wzywaniu świadków, pomocy biegłych, żądaniu kopii dokumentacji księgowej czy swobodnym poruszaniu się kontrolerów po przedszkolach. Czy te zapisy będą zgodne z prawem?

Aby ustosunkować się do podanej problematyki, konieczne jest odniesienie się do nowego aktu prawnego regulującego m.in. system dotacyjny, a mianowicie ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (dalej: u.f.z.o.). Na szczególną uwagę zasługują art. 38 ust. 1 oraz art. 36 ust. 2 i 3 u.f.z.o.

Pierwszy z nich to przepis delegacyjny dla podjęcia stosownej uchwały dotacyjnej. Mówi on, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa w art. 15–21, art. 25, art. 26, art. 28–30 i art. 32, oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, w tym zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, termin przekazania informacji o liczbie dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w art. 34 ust. 2, oraz termin i sposób rozliczenia wykorzystania dotacji.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane