statystyki

Rewolucja w kasach JST. Podejście drugie

autor: Tomasz Żółciak23.04.2018, 18:00
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Poprawione mają także zostać przepisy dotyczące środków gminy pochodzących z funduszu sołeckiegoźródło: ShutterStock

Resort finansów po rocznej przerwie wraca do prac nad zmianami zasad zadłużania się władz lokalnych. Zdaniem samorządowców wychodzi on naprzeciw ich postulatom. Mają jednak obawy

Prace nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych, która przyniesie spore zmiany dla samorządów, ciągną się od wielu miesięcy. Pierwsza wersja dokumentu została opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacji w kwietniu ubiegłego roku. Od tamtej pory o projekcie zrobiło się cicho – na tyle, że sami samorządowcy zaczęli spekulować, że dokument trafi do szuflady. Teraz projekt ustawy wraca, co pozwala sądzić, że Ministerstwo Finansów zamierza przyspieszyć prace.

Projekt w zakresie najważniejszych przewidzianych tam rozwiązań nie różni się zanadto od jego poprzedniej wersji. – Projektowana ustawa zmierza do zracjonalizowania możliwości zadłużania się samorządów, uelastycznienia ich gospodarki finansowej oraz wzmocnienia mechanizmów prawnych służących zwiększeniu bezpieczeństwa finansowego – twierdzą projektodawcy.

W dalszym ciągu jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła więc dokonać restrukturyzacji i wcześniejszej spłaty długu (w grę wchodzi np. spłata istniejącego zadłużenia nowym długiem o niższych kosztach obsługi). Do limitu zadłużenia będą także wliczane zobowiązania, jakie powstały po skorzystaniu z niestandardowych instrumentów finansowych o skutkach podobnych do umowy pożyczki lub kredytu (np. leasing zwrotny).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane