statystyki

Kontrola a inwentaryzacja w szkolnej bibliotece

autor: Marcin Nagórek02.09.2017, 14:00
książki, książka

Skontrum nie może być utożsamiane ze spisem z natury zasobów majątkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości, która zawiera w tym zakresie regulacje autonomiczneźródło: ShutterStock

Mamy w gminie biblioteki szkolne. Zgodnie z przepisami przeprowadzamy w nich skontrum materiałów. Czy wyniki tego typu kontroli zbiorów mogą zostać w przyszłości potraktowane jako inwentaryzacja?

Jakkolwiek skontrum materiałów bibliotecznych nie może być utożsamiane z inwentaryzacją zasobów majątkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości, to odpowiednio udokumentowane może być wykorzystane przy spisie materiałów bibliotecznych przeprowadzanym według wymogów wynikających z tej ustawy i wewnętrznych regulacji dotyczących inwentaryzacji. Oznacza to jednocześnie, że jednostka powinna stosować właściwą częstotliwość inwentaryzacji wspomnianych zbiorów, czyli dla celów bilansowych należy ją przeprowadzać raz w ciągu czterech lat, a nie w innych terminach odnoszących się do skontrum, o którym mowa w rozporządzeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.

Spis materiałów bibliotecznych...

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o bibliotekach, w celu prowadzenia jednolitej działalności bibliotecznej i informacyjnej umożliwiającej korzystanie z materiałów bibliotecznych i innych źródeł informacji, tworzy się ogólnokrajową sieć biblioteczną. Z mocy delegacji ustawowej z ust. 6 ww. artykułu sposób ewidencji tego typu materiałów określił minister kultury i dziedzictwa narodowego w rozporządzeniu w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Jak wynika z jego postanowień, zinwentaryzowane materiały podlegają kontroli wewnętrznej polegającej m.in. na przeprowadzeniu skontrum części materiałów, a przede wszystkim materiałów narażonych na straty lub szczególnie cennych (par. 29 ust. 1). Skontrum polega zaś na porównaniu zapisów inwentarzowych ze stanem faktycznym oraz stwierdzeniu i wyjaśnieniu różnic między nimi oraz ustaleniu ewentualnych braków (par. 30 ust. 1).

Natomiast zgodnie z dalszymi zapisami skontrum materiałów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się co najmniej raz na pięć lat (par. 31 ust. 1). W bibliotekach, w których zbiory nie przekraczają 100 tys. jednostek ewidencyjnych, z innym systemem udostępniania niż określony powyżej, powinno być przeprowadzane co najmniej raz na 10 lat (par. 31 ust. 2). Zaś w placówkach, w których zbiory przekraczają 100 tys. jednostek ewidencyjnych, przeprowadza się je w sposób ciągły (par. 31 ust. 3). To oznacza, że skontrum stosuje się w bibliotekach publicznych wchodzących w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2017-09-02 17:22) Zgłoś naruszenie 30

    Skontrum zawsze jest formą inwentaryzacji. W bibliotece jedynie nie spisuje się mebli i innych sprzętów. Zawsze prowadzone przy pomocy specjalnych arkuszy, przez komisję, stwierdza ilość księgozbioru i innych materiałów bibliotecznych w placówce.Zaksięgowanych w księgach inwentarzowych biblioteki. A także które z materiałów są wypożyczone, w klasopracowniach.Do tego załączniki w postaci protokołów towarzyszących. Ponieważ księgozbiór biblioteczny ma wartość, absolutnie jest elementem inwentaryzacji, np. przy przejmowaniu placówek szkolnych przez organy prowadzące. Ja skontrum w bibliotekach przeprowadzałam co 5 lat, chyba że było obce wejście do lokalu biblioteki, czy klęska żywiołowa/ strzeż nas panie./ Nauczyciel bibliotekarz z 33-letnim stażem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane