statystyki

Kontrola a inwentaryzacja w szkolnej bibliotece

autor: Marcin Nagórek02.09.2017, 14:00
książki, książka

Skontrum nie może być utożsamiane ze spisem z natury zasobów majątkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości, która zawiera w tym zakresie regulacje autonomiczneźródło: ShutterStock

Mamy w gminie biblioteki szkolne. Zgodnie z przepisami przeprowadzamy w nich skontrum materiałów. Czy wyniki tego typu kontroli zbiorów mogą zostać w przyszłości potraktowane jako inwentaryzacja?

Jakkolwiek skontrum materiałów bibliotecznych nie może być utożsamiane z inwentaryzacją zasobów majątkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości, to odpowiednio udokumentowane może być wykorzystane przy spisie materiałów bibliotecznych przeprowadzanym według wymogów wynikających z tej ustawy i wewnętrznych regulacji dotyczących inwentaryzacji. Oznacza to jednocześnie, że jednostka powinna stosować właściwą częstotliwość inwentaryzacji wspomnianych zbiorów, czyli dla celów bilansowych należy ją przeprowadzać raz w ciągu czterech lat, a nie w innych terminach odnoszących się do skontrum, o którym mowa w rozporządzeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.

Spis materiałów bibliotecznych...

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o bibliotekach, w celu prowadzenia jednolitej działalności bibliotecznej i informacyjnej umożliwiającej korzystanie z materiałów bibliotecznych i innych źródeł informacji, tworzy się ogólnokrajową sieć biblioteczną. Z mocy delegacji ustawowej z ust. 6 ww. artykułu sposób ewidencji tego typu materiałów określił minister kultury i dziedzictwa narodowego w rozporządzeniu w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Jak wynika z jego postanowień, zinwentaryzowane materiały podlegają kontroli wewnętrznej polegającej m.in. na przeprowadzeniu skontrum części materiałów, a przede wszystkim materiałów narażonych na straty lub szczególnie cennych (par. 29 ust. 1). Skontrum polega zaś na porównaniu zapisów inwentarzowych ze stanem faktycznym oraz stwierdzeniu i wyjaśnieniu różnic między nimi oraz ustaleniu ewentualnych braków (par. 30 ust. 1).

Natomiast zgodnie z dalszymi zapisami skontrum materiałów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się co najmniej raz na pięć lat (par. 31 ust. 1). W bibliotekach, w których zbiory nie przekraczają 100 tys. jednostek ewidencyjnych, z innym systemem udostępniania niż określony powyżej, powinno być przeprowadzane co najmniej raz na 10 lat (par. 31 ust. 2). Zaś w placówkach, w których zbiory przekraczają 100 tys. jednostek ewidencyjnych, przeprowadza się je w sposób ciągły (par. 31 ust. 3). To oznacza, że skontrum stosuje się w bibliotekach publicznych wchodzących w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2017-09-02 17:22) Zgłoś naruszenie 30

    Skontrum zawsze jest formą inwentaryzacji. W bibliotece jedynie nie spisuje się mebli i innych sprzętów. Zawsze prowadzone przy pomocy specjalnych arkuszy, przez komisję, stwierdza ilość księgozbioru i innych materiałów bibliotecznych w placówce.Zaksięgowanych w księgach inwentarzowych biblioteki. A także które z materiałów są wypożyczone, w klasopracowniach.Do tego załączniki w postaci protokołów towarzyszących. Ponieważ księgozbiór biblioteczny ma wartość, absolutnie jest elementem inwentaryzacji, np. przy przejmowaniu placówek szkolnych przez organy prowadzące. Ja skontrum w bibliotekach przeprowadzałam co 5 lat, chyba że było obce wejście do lokalu biblioteki, czy klęska żywiołowa/ strzeż nas panie./ Nauczyciel bibliotekarz z 33-letnim stażem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane