Gronkiewicz-Waltz: Mam się unieść honorem i oddać bez walki Warszawę PiS? [WYWIAD]

autor: Konrad Sadurski01.12.2017, 10:04; Aktualizacja: 01.12.2017, 11:46
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa PO

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa POźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

- Mam się unieść honorem i ustąpić? Moim obowiązkiem jest wyjaśnienie spraw reprywatyzacyjnych- mówi w wywiadzie dla DGP Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa PO.

Zgodzi się pani na zburzenie Pałacu Kultury?

Nie. Ale to przecież temat zastępczy, którym PiS próbował przysłonić skandaliczny marsz z udziałem neofaszystów z 11 listopada. Wiem, że pałac bywa nielubiany, bo był symbolem dominacji ZSRR, ale on już wrósł w tkankę miejską stolicy. Poza tym wielu ma jakieś wspomnienia związane z pałacem – ja chodziłam tam w dzieciństwie na kółko matematyczne i nie myślałam wtedy o nim jako o czymś nieprzyjaznym.

Pytam o pałac, bo pani też już wrosła w tkankę Warszawy. Rządzi pani miastem od niemal 12 lat. Wielu ludzi obwinia panią za patologię prywatyzacyjną i czeka na to, że przejdzie pani do historii. Czy pani się już pakuje?

Nie, chcę dokończyć, co obiecałam: nowe przedszkola, szkoły, żłobki, nowoczesne tramwaje i autobusy, metro czy bulwary. Następnej kadencji i tak nie planowałam.

Nie ma pani wrażenia, że miasto do zarządzania staje się coraz mniejsze? Dziesiątego dnia każdego miesiąca Krakowskie Przedmieście zamienia się w twierdzę, pl. Piłsudskiego został ostatnio wyłączony dla celów obronności, a kompetencje konserwatora zabytków przejął urząd wojewódzki.

A ostatnio wpadli na pomysł, że odbiorą warszawiakom Pałac Ślubów na Starym Mieście. Powoli tworzy się eksterytorialne państwo PiS.

Była pani doradcą szefa NIK, prezesem NBP, rywalizowała w wyborach z Lechem Wałęsą i Aleksandrem Kwaśniewskim, była pani wiceszefową Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Teraz jest pani wiceprzewodniczącą PO i zarządza stolicą. Prezydentura Warszawy mogłaby być trampoliną do kolejnych urzędów, ale pani kariera nagle się załamała.

Nie pierwszy raz, tak też było po przegranych wyborach w 1995 r. Nie zakładam, że nadal będę w polityce, bo po prostu takich rzeczy nie planuję. Jak wracałam z Londynu, z EBOiR, miałam dogadaną wstępną umowę z wielką firmą doradczą. Ale jedno spotkanie z Tuskiem i Rokitą przesądziło o tym, że jej nie podpisałam, a zdecydowałam się na kandydowanie do Sejmu w 2005 r.

A teraz partia się od pani odwróciła. Na dodatek Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy na nowego prezydenta Warszawy, mówi, że popełniła pani błędy.

Ten ich nie popełnia, kto nic nie robi. W przypadku reprywatyzacji zapłaciłam cenę za zaniechania elit po 1989 r., które nie uchwaliły ustawy reprywatyzacyjnej. A skoro nie ma prawa, wszystko jest kwestią uczciwości urzędników. Proszę mi wierzyć, że długo zastanawiałam się, czy był moment, w którym mogłam zrobić coś inaczej. Zwyczajnie po ludzku mnie to męczy, to trochę tak jak w sytuacji, kiedy człowiek padnie ofiarą kieszonkowca lub oszusta. Nie przez przypadek tak samo jak ja postępowali moi poprzednicy z Lechem Kaczyńskim na czele. Ktoś, kto doskonale znał system, przeprowadził tę operację. Na całym świecie przestępstwa białych kołnierzyków mogą wykryć tylko służby specjalne.

Były dwie próby przegłosowania ustaw reprywatyzacyjnych...

A jedyną ustawą ograniczającą zwroty jest ta, którą ja zaproponowałam. Premier Ewa Kopacz wniosła ją w imieniu rządu do Sejmu i dzięki temu nie oddajemy dziś wielu obiektów wykorzystywanych do celów publicznych – przedszkoli, żłobków, terenów zielonych. Jeżeli jest roszczenie i spadkobiercy chcą je sprzedać, to jako miasto mamy prawo pierwokupu. Jeżeli budynek został odbudowany w 66 proc. po wojnie, możemy go nie zwracać. Tam, gdzie ktoś złożył wniosek dekretowy i się jeszcze nie upominał, to daliśmy mu sześć miesięcy, żeby się zgłosił – dzięki temu odzyskaliśmy dla miasta już 55 nieruchomości. Dzięki tej ustawie nie można już też odzyskiwać nieruchomości na tzw. kuratora.

Nie można było takiego rozwiązania przyjąć wcześniej? PO rządziła 8 lat.

Proszę też pamiętać, że w ratuszu były kontrole NIK, były też nasze wewnętrzne – i nic nie wskazywało na poważne nieprawidłowości. Postępowania prokuratorskie umarzano. W pewnym sensie była to więc zbrodnia doskonała.

Nie ma pani sobie nic do zarzucenia w sprawie reprywatyzacji?

W tak wielkim organizmie, jakim jest Warszawa, nie da się pracować bez zaufania do urzędników. Zadziałałam, kiedy dowiedziałam się, że niektóre materiały są przede mną.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • I kto to mówi(2017-12-01 11:57) Zgłoś naruszenie 8244

    Specjalistka od wyrzucania Warszawiaków na Bruk i zawłaszczania kamienic i nieruchomości za friko. Obłudne indywiduum.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zreprywatyzowany zgodnie z prawem(2017-12-01 12:21) Zgłoś naruszenie 5489

    Reprywatyzacja w Warszawie to około 5000 szt zwrotów.Jak na tą ogromną ilość doszło do kilkunastu zwrotów kamienic z naruszeniem prawa to i tak jest to znikomy procent.Ale tym powinny zajmować się organy ścigania.Najważniejsze ,że Pni Prezydent jest pierwszą chyba osobą w Polsce,która zaczęła regulować krzywdy dziejowe właścicieli i za to jej wielka chwała.Poprzednicy jej zwykle w tych sprawach nie robili nic a tylko obiecywali.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Glik(2017-12-01 12:33) Zgłoś naruszenie 621

    Pluje na pochód a kto wydał zezwolenie na przemarsz! Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Kto wydał zezwolenie dla tego marszu narodowców jako imprezę cykliczną? Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. więc do kogo pretensje?! Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • @ zreprywatyzowany zgodnie z prawem ???(2017-12-01 12:36) Zgłoś naruszenie 7939

    -zreprywatyzowany zgodnie z prawem - 140 letni "plenipotenci " to dla Sądu zgodność z prawem. Komu te bzdety. Kasta umoczona po uszy i Ratusz za pzrekręty prawne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • @ zreprywatyzowany zgodnie z prawem ???(2017-12-01 12:43) Zgłoś naruszenie 6835

    A ok 50 tyś tylko Warszawiaków wyrzucanych bez pardonu na bruk,- zatykanie kanalizacji, wzrost czynszów o 200%, odcinanie wody i prądu, a powiadamiany Ratusz (HGW) milczeli. Wreszcie mord na Brzeskiej. To okupant , a nie władza.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • thadde(2017-12-01 13:04) Zgłoś naruszenie 3434

    Nawet jesli ma tam jakąś rację to z powodu nieudolności powinna ustąpić.

    Odpowiedz
  • Wasze ulice , nasze kamienice(2017-12-01 13:24) Zgłoś naruszenie 3720

    Misiewicza za drobiazgi zdołowało lewactwo i zniszczyło chłopaka, a tu za takie przekręty HGW sobie siedzi jak na tronie i drwi z krzywdy ludzkiej. Ale coi się dziwić jak 75% to lewackie i springerowskie media w Polsce.

    Odpowiedz
  • ?(2017-12-01 13:29) Zgłoś naruszenie 3825

    ona ma honor ha ha ha?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Czym ma się unieść?! ...(2017-12-01 16:15) Zgłoś naruszenie 3210

    ... Honorem?! - Chyba się przesłyszałem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • drwal(2017-12-01 17:13) Zgłoś naruszenie 193

    " To dopiero cwaniactwo - rąbnąć ży.dom kamienicę i krzyczeć że Polacy są antys emitami

    Odpowiedz
  • Najpierw Oddaj Kamienicę...(2017-12-01 18:38) Zgłoś naruszenie 184

    A potem ciesz się że o zawłaszczeniu zapomną....

    Odpowiedz
  • Afera Warszaqwska....(2017-12-01 18:42) Zgłoś naruszenie 193

    Myślałem że w tej Wawce zajumano 1 może 2 kamienice.... Ale to co podają Media to jakiś Cyrk ..... W tej Wawce złodziej na zlodzieju. I jeszcze rozumiem żeby to były wolne place czy jakieś tam mienie - Ale LUDZI jak BYDŁO !!!!??? jak jakie SS to Niedopuszczalne

    Odpowiedz
  • Odejdż Waćpanna...Wstydu oszczędź(2017-12-01 19:00) Zgłoś naruszenie 203

    Ona z uporem maniaka obstaje przy obłudzie i nie prawdzie... Po co ??? Ma w h.... kasy. Powinna odejść a nie tkwić w tym bagnie jakie podają media już praktycznie wszystkie nawet TVN wylewają pomyje na głowę a ona trwa. Przebiera w tym bagnie nóżkami, drepcze i coś tam ględzi bez sensu. Takie obwożne Sado-Macho jak powiedział Urban. To już jest żenujące.

    Odpowiedz
  • kasandra(2017-12-01 19:00) Zgłoś naruszenie 205

    Ale ma tupet baba - Warszawa jest jej własnością!?

    Odpowiedz
  • W zasadzie jej Wierzę.....(2017-12-01 19:10) Zgłoś naruszenie 513

    Pani Prezydent nie ma absolutnie możliwości sprawdzenia działań urzędników...jeżeli system jest chory to do Szefa jednostki nie dotrą rzetelne informacje. Taki moloch jak Ratusz z kontrolą wewnętrzną i dziesiątkami pozytywnych kontroli zewnętrznych potrafi generować swojemu Szefowi cała górę sprawozdań że jest OK i że są Świetni i Absolutnie Wspaniali.... A jak jest ...to już tajemnica papierów w Archiwum Ratusza tych co stoją w aktach pod popsutym kaloryferem i tych pociętych zawczasu w niszczarce obok.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mira mira on de łol(2017-12-01 21:37) Zgłoś naruszenie 04

    gang albani 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa Proponuj.pl

    Odpowiedz
  • toj(2017-12-02 04:56) Zgłoś naruszenie 410

    Mimo wszystko, to najlepszy president od niepamiętnych czasów.

    Odpowiedz
  • oddać Wawę polakom a polaków reprezentuje PIS (2017-12-02 11:00) Zgłoś naruszenie 101

    wybrany w demokratycznych wyborach.Płocczanka zajumała Wawę na własność?Z POgardą dla niej jak i jej środowiska POlitykierskiego,które działa na niekorzyść państwa i polaków.

    Odpowiedz
  • Zyta(2017-12-02 13:52) Zgłoś naruszenie 81

    Żeby się unieść honorem to najpierw trzeba go mieć.

    Odpowiedz
  • To laczy sie w calosc(2017-12-03 07:04) Zgłoś naruszenie 30

    Co z wykupem mieszkan w Warszawie i dlaczego HGW je zablokowala? Blokada wykupu mieszkan miala na celu latwiejsza droge do zwrotu kamienic pseudospakobiercom

    Odpowiedz