statystyki

Piecza zastępcza: Przewlekłość postępowań niekorzystna dla dzieci

autor: Paulina Szewioła18.07.2017, 18:00
W ocenie RPD przedłużające się postępowania sądowe, regulujące sytuację dziecka działają na jego niekorzyść

W ocenie RPD przedłużające się postępowania sądowe, regulujące sytuację dziecka działają na jego niekorzyśćźródło: ShutterStock

Długotrwałe postępowania sądowe nie pozwalają na dotrzymanie terminów zawartych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – pisze rzecznik praw dziecka Marek Michalak do prezesów sądów apelacyjnych.

W wystąpieniu przypomina, że piecza zastępcza w swoim założeniu powinna mieć charakter tymczasowy i koncentrować się na dążeniu do jak najszybszego powrotu dziecka do rodziny biologicznej, a jeżeli jest to niemożliwe – prowadzić do adopcji.

Tymczasem, jak wskazują wyniki kontroli NIK w latach 2013–2015, na które powołuje się rzecznik, w skontrolowanych powiatach rodzinną pieczę zastępczą opuszczało rocznie zaledwie około 14 proc. dzieci. Z tej grupy najwięcej – ponad 35 proc., stanowili pełnoletni usamodzielnieni wychowankowie, 25 proc. dzieci, które wróciły do rodzin biologicznych, a 18 proc. osoby adoptowane. Powyższe dane wskazują, że pobyt w pieczy w większości przypadków ma zatem charakter stały.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane