statystyki

Nyskie 500+ może dyskryminować dzieci pozamałżeńskie

autor: Michalina Topolewska24.04.2017, 08:10; Aktualizacja: 24.04.2017, 10:09
Dzieci podczas posiłku

Radni postanowili bowiem, że w sytuacji, gdy pieniądze zapewnione w budżecie gminy na dany rok na bon wychowawczy nie pozwalają na przyznanie i wypłatę świadczenia dla wszystkich uprawnionych, będą stosowane reguły pierwszeństwa w jego uzyskiwaniuźródło: ShutterStock

 Zdaniem dr Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO) zapisy uchwały rady miejskiej w Nysie, które dają pierwszeństwo w uzyskaniu świadczenia rodzicom będącym małżeństwem oraz pracującym, naruszają m.in. zasadę równego traktowania. Dlatego postanowił zaskarżyć te regulacje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Opolu.

Obowiązujący od 2016 r. w Nysie bon wychowawczy to wynoszące 500 zł świadczenie, które przysługuje mieszkańcom na drugie i kolejne dziecko w rodzinie mające od 13 miesięcy do 6 lat. Wsparcie zostało wprowadzone na podstawie art. 22b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U z 2016 r. poz. 1518 ze zm.). Przewiduje on, że rada gminy, mając na uwadze lokalne potrzeby, może ustanowić w drodze uchwały dla zamieszkałych na jej terenie osób świadczenia na rzecz rodziny. W tym akcie prawnym powinna być określona wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania pomocy finansowej.

To właśnie przyjęte w Nysie kryteria wzbudziły zastrzeżenia RPO i w związku z tym zostały zaskarżone do WSA. Radni postanowili bowiem, że w sytuacji, gdy pieniądze zapewnione w budżecie gminy na dany rok na bon wychowawczy nie pozwalają na przyznanie i wypłatę świadczenia dla wszystkich uprawnionych, będą stosowane reguły pierwszeństwa w jego uzyskiwaniu. Sprowadzają się one do tego, że w pierwszej kolejności bon będzie przyznawany rodzicom pozostającym w związku małżeńskim.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane