statystyki

Złe przepisy gorsze od smogu. Burmistrz Muszyny: Cały system podatków i opłat lokalnych wymaga modyfikacji

autor: Jakub Pawłowski12.07.2017, 08:14; Aktualizacja: 12.07.2017, 08:28
Muszyna

Muszynaźródło: ShutterStock

- Cały system podatków i opłat lokalnych wymaga modyfikacji, bo tworzymy i żyjemy w fikcji - mówi w wywiadzie dla DGP dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP i burmistrz Muszyny.

Przedwczoraj turyści dostali od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie jasny sygnał: jeżeli przebywacie na wczasach w miejscowości – w tym przypadku w Zakopanem – która ma zanieczyszczone powietrze, to opłaty miejscowej z tytułu „szczególnie korzystnych właściwości klimatycznych” płacić nie musicie. Czy gminy uzdrowiskowe nie mają teraz powodów do obaw?

Zakopane nie jest uzdrowiskiem i pobiera opłatę miejscową, która w dużym stopniu związana jest z klimatem. Opłatę tę można pobierać, jeżeli miejscowość spełnia minimalne warunki krajobrazowe i minimalne warunki klimatyczne. I co warto zaznaczyć, w świetle przepisów te pierwsze spełnia praktycznie każda miejscowość w Polsce. Z kolei opłata uzdrowiskowa jest pobierana z innego tytułu niż klimat i przeznaczana na konkretne cele wymienione w ustawie uzdrowiskowej, a więc na infrastrukturę publiczną typu: parki zdrojowe, pijalnie wód, zieleń itp. Raczej nie spodziewamy się więc lawiny pozwów od niezadowolonych kuracjuszy i turystów.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane