statystyki

Złe przepisy gorsze od smogu. Burmistrz Muszyny: Cały system podatków i opłat lokalnych wymaga modyfikacji

autor: Jakub Pawłowski12.07.2017, 08:14; Aktualizacja: 12.07.2017, 08:28
Muszyna

Muszynaźródło: ShutterStock

- Cały system podatków i opłat lokalnych wymaga modyfikacji, bo tworzymy i żyjemy w fikcji - mówi w wywiadzie dla DGP dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP i burmistrz Muszyny.

Przedwczoraj turyści dostali od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie jasny sygnał: jeżeli przebywacie na wczasach w miejscowości – w tym przypadku w Zakopanem – która ma zanieczyszczone powietrze, to opłaty miejscowej z tytułu „szczególnie korzystnych właściwości klimatycznych” płacić nie musicie. Czy gminy uzdrowiskowe nie mają teraz powodów do obaw?

Zakopane nie jest uzdrowiskiem i pobiera opłatę miejscową, która w dużym stopniu związana jest z klimatem. Opłatę tę można pobierać, jeżeli miejscowość spełnia minimalne warunki krajobrazowe i minimalne warunki klimatyczne. I co warto zaznaczyć, w świetle przepisów te pierwsze spełnia praktycznie każda miejscowość w Polsce. Z kolei opłata uzdrowiskowa jest pobierana z innego tytułu niż klimat i przeznaczana na konkretne cele wymienione w ustawie uzdrowiskowej, a więc na infrastrukturę publiczną typu: parki zdrojowe, pijalnie wód, zieleń itp. Raczej nie spodziewamy się więc lawiny pozwów od niezadowolonych kuracjuszy i turystów.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane