statystyki

Miasto nie może pobierać opłaty miejscowej, gdy powietrze jest zanieczyszczone

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.07.2017, 20:00
Zakopane

Zakopane od lat boryka się z problemem smogu, miasto od 2008 r. pobiera od turystów opłatę w wysokości 2 zł dziennie za „szczególnie korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe”źródło: ShutterStock

 Mimo iż sąd uznał, że Zakopane niezgodnie z prawem pobiera opłatę miejscową, miasto nie zamierza z niej rezygnować. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że miejscowość, która nie spełnia kryteriów jakości powietrza, nie może pobierać opłaty od turystów.

Sprawa dotyczyła Zakopanego. Z wyliczeń Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wynika, że w tym mieście liczba dni z przekroczeniami stężeń pyłu zawieszonego PM10 w ciągu ostatnich 10 lat wahała się między 64 a 125 rocznie, podczas gdy prawo dopuszcza jedynie 35 dni z przekroczeniem normy.

Tylko od stycznia do kwietnia 2017 r. stężenia pyłu przekraczały normę przez 36 dni. Pomimo tego, że cała Małopolska zakwalifikowana jest do najgorszej klasy pod względem poziomu przekroczenia stężeń pyłu zawieszonego, a Zakopane od lat boryka się z problemem smogu, miasto od 2008 r. pobiera od turystów opłatę w wysokości 2 zł dziennie za „szczególnie korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe”. To daje miejscowości spore zyski. Tylko w 2017 r. miało to być ok. 4 mln zł.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • GG(2017-07-11 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    No to wychodzi na to, że turyści są okradani. Gdzie jest tutaj wymiar sprawiedliwości? Kto za to trafi za kraty?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane