statystyki

Bułgaria przegrała ze smogiem i Unią. Polska następna?

autor: Jakub Pawłowski06.04.2017, 07:28; Aktualizacja: 06.04.2017, 09:28
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Zdaniem ekspertów po precedensowym wyroku TSUE polskim rządzącym powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawczaźródło: ShutterStock

 Trybunał Sprawiedliwości UE pokazał wczoraj żółtą kartkę największemu trucicielowi Europy. W precedensowym wyroku orzekł, że Bułgaria od wielu lat nie wywiązuje się ze swoich obowiązków w kwestii ochrony powietrza, czym łamie unijne prawo. To szczególnie zła wiadomość dla Polski.

W grudniu 2015 r. Komisja Europejska postawiła nam analogiczne zarzuty jak Bułgarii. I już wkrótce my także będziemy musieli wytłumaczyć się TSUE, dlaczego od wielu lat łamiemy normy powietrza określone w dyrektywie 2008/50/WE (powszechnie nazywanej dyrektywą CAFE, od Clean Air For Europe), a podjęte przez nas działania naprawcze nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

– Nie zdziwimy się, jeżeli wyrok w sprawie Polski również będzie negatywny – obawia się Emilia Piotrowicz z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Wtóruje jej Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi – Niestety, przegrana Bułgarii znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że równie niekorzystne rozstrzygnięcie zapadnie i dla nas – przekonuje.

Zdaniem ekspertów po precedensowym wyroku TSUE polskim rządzącym powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza. Zwłaszcza że w kwestii zanieczyszczeń powietrza Polskę i Bułgarię niestety więcej łączy niż dzieli. Bo choć w świetle danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) z 2016 r. Bułgaria plasuje się na ostatnim, niechlubnym miejscu krajów z największymi i najczęstszymi przekroczeniami stężeń rakotwórczych substancji, to Polska jest tuż za nią.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lex(2017-04-06 12:22) Zgłoś naruszenie 10

    Coz sie dziwic, ostatnio w skladzie opalu widzialem pociete i posegregowane podklady kolejowe. Pieknie nasaczone olejem krezolowym, bardzo rakotworczym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane