Obraz samorządu według PiS: Układ, sitwa, ranczo. Jaka jest prawda o grzeszkach wójtów i burmistrzów?

autor: Barbara Sowa, Tomasz Żółciak01.04.2017, 08:45
Polska, mapa

Z badań wynika, że wójt w gminie do 5 tys. mieszkańców kontroluje – bezpośrednio lub pośrednio – do 300 stanowisk: w urzędzie gminy, jej spółkach oraz w różnego rodzaju podmiotach uzależnionych od gminy, także gospodarczo.źródło: ShutterStock

Z jednej strony samorządy mają być dla rządu partnerem, z drugiej – następuje centralizacja zadań. Mariusz Błaszczak woli to nazywać dyskusją o podziale kompetencji, zaś lokalne władze odbierają to jako brak zaufania.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Stanisław(2017-04-04 18:57) Zgłoś naruszenie 10

    PiS porządkowanie samorządu niech zacznie od swoich członków; Dziennik Polski 1.10.2016 Rzecznik rządu zrezygnuje z mandatu radnego. Na sesjach bywał rzadko, ale 8800 zł diet dostał Kontrowersyjna sytuacja trwała od stycznia, kiedy Bochenek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, został twarzą rządu. Zapowiadał wtedy, że nie rezygnuje z pracy w samorządzie, ale w rzeczywistości mało kiedy docierał z Warszawy na sesje do Wieliczki. Od stycznia do września udało mu się to tylko dwukrotnie, nie brał też udziału w pracach komisji merytorycznych. Mimo to co miesiąc wpływała na jego konto dieta radnego. Były to kwoty od 400 do 2000 zł, w sumie w tym roku 8800 zł. Sytuacja zaczęła budzić w powiecie niesmak. Pojawiły się opinie, że Bochenek „marnuje mandat”. Nie brakowało też głosów, że należy odwołać go z funkcji radnego. Przed rokiem; Pan Rafał Bochenek jest wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego, tego powiatu o którym było głośno w ostatnim roku nie tylko w prasie lokalnej; Dziennik Polski.17.01.15 Powiatowy skok na kasę DP.19.01.15 Dali sobie 170 tysięcy za harówkę bez tchu DP.19.01.15 Nie tylko odprawy i pieniądze za niewykorzystany urlop (wypowiedź Pana Bochenka) DP.20.01.15 Co władze PiS zrobią pazernemu staroście? DP.21.01.15 Pazerny starosta może stracić stanowisko DP.22.01.15 Starosta nie chce ale musi przeprosić DP.24.01.15 Waść, wstydu oszczędź DP.29.01.15 Opozycja chce odwołać wielickiego starostę Co prawda Pan Bochenek skrytykował praktyki stosowane w starostwie, niestety Pan Rafał Bochenek ani żaden z radnych PiS nie podpisali się pod wnioskiem o odwołanie starosty. Starosta Jacek Juszkiewicz honorowo nie złożył dymisji. Władze PiS nie odcięły się zdecydowanie od starosty wielickiego. PiS posiadający większość w Radzie Powiatu Wielickiego wybronił pazernego starostę.

    Odpowiedz
  • SOLIDARNOSC-80(2017-04-03 11:32) Zgłoś naruszenie 10

    PO PCHA SIE DO WLADZY I IDZIE NA KOLANACH TEN Z KOLKIEM NA GLOWIE NA PREMIERA.NARUD MA LEPSZY POMYS ZAMKNIJ SIE W KLASTORZE DLA KAPUCYNOW I WAL SIE W PIERCHY ZA TE WSZYSTKIE ZLODZEJSTWA PRZEZ 8LAT.ZAPROS DO SIEBIE KOLESI TAKICH CO SPRZEDAJO POLSKIE I POLAKOW PO SWIECIE I WUE KIEDYS ICH KTOS ZAMIECIE.POMYSUNA POSKIE NIE MACIE TYLKO ZAWSZE LADNIE SZCZEKCIE.ZAPROSCIE SZOGUNA CO STRASZY NIE DLUGO BEDZIE BEZ GACI.

    Odpowiedz
  • Niepokorna(2017-04-03 09:53) Zgłoś naruszenie 21

    Jesteśmy Narodem któremu za wcześnie dano możliwość w zarządzaniu swymi małymi ojczyznami.nie dorośliśmy jeszcze do tego i długo długo jeszcze...Wystarczy zobaczyć nie jedną radę gminy lub powiatu,zakres wiedzy w samorządności zerowa,świadczą o tym chociaż by sprawy wpływające do kolegiów samorządowych i sądów administracyjnych które są zawalone tymi żenującymi decyzjami.Wszystko dzięki przyjmowaniu na stanowiska urzędnicze swych pociotków i znajomych z ławy szkolnej nie mającej wiedzy do wykonywania statusu urzędnika a z takich idzie awans wyżej co możemy oglądać w sejmie albo słyszeć,,półtorej kilograma"Bez względu jaka to będzie partia będzie tak samo bo taką jesteśmy nacją!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kobieta(2017-04-03 09:18) Zgłoś naruszenie 40

    Zmiany potrzebne i pilne. Cała Polska czeka na czysty i transparentny system wyborczy od posła po wójta. Czy uda się to, trudno ocenić.Posłowie chcą zmian, ale żeby tylko ich nie dotyczyły! Blady strach padł też na samorządowców. Wielu obecnych burmistrzów startowało z bezpartyjnego układu, by stworzyć pozory niezależności, a tak naprawdę są konikami układu partyjnego. Znowu ludzi udało się nabrać...Czy jest w Polsce jakiś samorząd, gdzie nie ma układów? Ze świecą by szukać..

    Odpowiedz
  • mik(2017-04-03 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Tasiemcowy tekst, mizernej wartości...

    Odpowiedz
  • cd(2017-04-02 20:15) Zgłoś naruszenie 60

    Jest znacznie gorzej niż przedstawia to Jarosław Kaczyński, oni się nawet mordują lub zlecają zabójstwa - przykład tego zabójstwo konkurenta dokonane przez prezydenta jednego z miast śląskich

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-04-02 13:25) Zgłoś naruszenie 40

    Nic nie jest całkowicie czarne, ani całkowicie białe. Chciałbym, aby buńczuczne zapowiedzi o chęci startu w wyborach do parlamentu, tych wspaniałych (i mniej wspaniałych) wielokadencyjnych wójtów i burmistrzów stały się faktem. Teoretycznie, w sposób automatyczny oddzielono by ziarno od plew i najlepsi mogliby działać na dla dobra wspólnego. Niestety jest jedno ale... W istniejącej ordynacji wyborczej ktoś musi ustalić kolejność na liście wyborczej, najlepsi nie koniecznie będą na pierwszych miejscach. Jeśli wygrają wybory, wraz z nimi w ławach poselskich zasiądzie nowy zaciąg geszefciarzy. No cóż, jak mawiają, jak się nie obrócisz d... i tak z tyłu. Może czas zrobić porządki i w tej ordynacji?

    Odpowiedz
  • do @ ... I o to szło (2017-04-02 11:31) Zgłoś naruszenie 61

    Nareszcie spełniły się marzenia PIS-Bolszewików ... "TERAZ K.u. **a MY". Tragedią Polski jest, ze Władza w wyniku wyborów przechodzi ... z RĄK do RĄK, a nie ... z GŁOWY do GŁOWY. Tylko POLSKI i POLAKÓW ... żal. Żeby dostać się do KORYTA Władzy PIS nawet nie trzeba znać geografii, wystarczy ... kłaniać się NISKO KARŁOM , żeby mogli ZAUWAŻYĆ !!!

    Odpowiedz
  • I o to szło(2017-04-02 09:56) Zgłoś naruszenie 82

    Walcząc z dotychczasowym kumoterstwem, PiS ma już swoje własne. Kumoterstwo Macierewicza i jego ferajny, Czarneckiego i jego ferajny, Kurskiego i jego ferajny, G. Biereckiego /SKOK-i/ i jego otoczenia z PC, T, Rydzyka i jego święci kumotrzy ePiSkopatu i wierni - wpisać resztę

    Odpowiedz
  • tdk(2017-04-02 08:47) Zgłoś naruszenie 112

    folwarki, układy, złodziejstwo, kumoterstwo, despotyzm, nepotyzm, odlot z decyzjami na szkodę lokalnych mieszkańców, samowola, judaszostwo to nie wszystko więc nadzór musi wrócić bo teraz to pseudodemokracja

    Odpowiedz
  • zmieniać sejm i rady (2017-04-02 00:47) Zgłoś naruszenie 100

    Nic dodać nic ująć, poza tym, że to rady gmin i sejm są źródłem patologicznych podstaw, na których póżniej ci źli ( i owszem, źli) wójtowie i burmistrzowie opierają swoje patologiczne decyzje. Nie da się naprawić kraju bez naprawy przede wszystkim organów prawodawczych i prawodawstwa. Najwyżej dwie kadencje dla radnych , posłów i senatorów to podstawa przywrócenia równowagi!

    Odpowiedz
  • pi(2017-04-01 23:10) Zgłoś naruszenie 93

    Popieram pomysł dwukadencyjności całym sercem. Prawdziwa demokracja to demokracja bezpośrednia oznaczająca równość w podejmowaniu decyzji, a nie równość w głosowaniu. Demokracja przedstawicielska z jaką mamy do czynienia w krajach zachodnich i Polsce, to kpina z demokracji, oszustwo, ogłupianie nieświadomych mas, które mają złudne wrażenie, że coś od nich zależy. Przypomnę, że system demokratycznych Aten stosował wymyślne metody, aby unikać korupcji np. losowanie na stanowiska, krótka kadencja, dublowanie stanowisk i posiadał zabezpieczenie w postaci sądu skorupkowego. Jego ofiarą padł nawet Temistokles, bohater zwycięstwa pod Salaminą, który został wygnany na 10 lat z Aten, bo jego wpływy za bardzo wzrosły. Naszym włodarzom też przydałaby się przymusowa przerwa po dwóch kadencjach. Pan Kurek jest najlepszym przykładem, że długie przebywanie na stanowisku wyklucza szanse innych. A może ci młodzi wójtowie i burmistrzowie okażą się lepsi? Im więcej osób będzie miało doświadczenie samorządowe, tym lepiej, tym większa szansa na powstanie autentycznego społeczeństwa obywatelskiego. Dlaczego nie spróbować? Czego się samorządowcy boicie? Utraty władzy, wpływów, pieniędzy?

    Odpowiedz
  • podPIS(2017-04-01 22:36) Zgłoś naruszenie 113

    Jeśli burmistrz przed wyborami zakłada stowarzyszenie, którego członkowie po wyborach zajmują wszystkie kierownicze stanowiska w gminie, od referatów w urzędzie, przez biblioteki, domy kultury po dyrektorów szkół, a członkowie ich rodzin zostają sekretarkami, nauczycielami, sprzątaczkami itd. a najlepszy kumpel burmistrza zostaje wiceburmistrzem, bo takie stanowisko po raz pierwszy w gminie specjalnie dla niego powstało, to moim zdaniem jest to klika. Jeśli eliminuje się ludzi ze stanowisk oskarżając ich fałszywie, wykorzystując do tego aparat urzędniczy i posiadaną samorządową władzę, to moim zdaniem jest to działanie mafijne. Jeśli owe stowarzyszenie otrzymuje od gminy pokaźne dotacje i przejmuje lokalne media, wychwalając burmistrza pod niebiosa, wykupuje się od znajomych ziemie pod tereny inwestycyjne za kilkakrotnie zawyżoną cenę, to moim zdaniem jest to korupcja. Wystarczy jedna kadencja by stworzyć taką lokalną sitwę. Potrzeba kilku pokoleń, żeby taki układ zniszczyć.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • do Obserwatora ... (2017-04-01 20:41) Zgłoś naruszenie 66

    W Legionowie już SUWEREN "poparł" Kaczora ... przy bardzo wysokiej frekwencji (ponad 46%) jak na referenda lokalne ... ponad 95% biorących udział powiedziało ... DOŚĆ KŁAMSTW I DYKTATURY Kaczora !!! . Tyle ze Kaczor powie ... "Alleluja i do przodu", jak o. Rydzyk, bo FARYZUSZE nauczyły się nosić Krzyże. Lada moment SUWEREN też już powie ... Alleluja i Kaczora do MUZEUM BOLSZEWIKÓW, obok Lenina i Stalina

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2017-04-01 15:38) Zgłoś naruszenie 1511

    jeszcze ze dwie kadencje i niektórych będzie stać powołać własną armię i Księstwo- a potem jak na Ukrainie-rządzą oligarchy czyli uwłaszczeni komuszki-nie bądzmy frajerami i popierajmy kaczora

    Odpowiedz
  • kuba1(2017-04-01 14:41) Zgłoś naruszenie 167

    bo tak jest i nie trzeba byc zwolennikiem pis by to wiedziec

    Odpowiedz
  • POLOK(2017-04-01 12:40) Zgłoś naruszenie 76

    Śitwe PO zastąpimy sitwą PiS. Tyle sobie zmienicie. Lepiej zostawić sitwe PO a kontrolowało ją będzie władztwo PiS i to skutecznie.

    Odpowiedz
  • wyborca(2017-04-01 10:39) Zgłoś naruszenie 3113

    Sitwa i kumoterstwo- wielka pora to rozwalić.Popieram.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Autor(2017-04-01 10:29) Zgłoś naruszenie 258

    Tak jest w powiatach - np. przy Wydziale Komunikacji powstaje agencja ubezpieczeniowa która ma wynajem pomieszczenia bez przetargu na czas nieokreślony. Czysty układ z Starostą.

    Odpowiedz
  • Mural(2017-04-01 10:29) Zgłoś naruszenie 90

    Mirosław Rosak wiceprezydentem Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski powołał w piątek Mirosława Rosaka na swojego zastępcę. Wakat na stanowisku wiceprezydenta był od września ub. roku, kiedy to Paweł Stańczyk pożegnał się z samorządem i został prezesem zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych. Mirosław Rosak do tej pory pełnił funkcję dyrektora wydziału oświaty w urzędzie miasta. Nowy dyrektor wydziału oświaty zostanie wyłoniony podczas konkursu, ale już teraz mówi się o tym, że stanowisko to obejmie Henryk Gut, dyrektor Gimnazjum i Liceum Klasycznego im. św. Jana Pawła II w Ostrołęce, a także miejski radny. Jeżeli tak się stanie, Gut będzie musiał zrezygnować z mandatu radnego, gdyż nie można łączyć tej funkcji z pracą w ratuszu. Jego miejsce w radzie miasta może zająć Grażyna Piersa, która do niedawna była zatrudniona w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Ostrołęce na stanowisku pracownika socjalnego, a obecnie jest dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce. DPS to miejska jednostka i Piersa, aby objąć mandat radnej musiałaby zrezygnować z funkcji dyrektora. Gdyby jednak nie przyjęła mandatu radnej to kolejny z listy PiS jest były radny Krzysztof Czartoryski, prywatnie brat posła Arkadiusza Czartoryskiego.//dobry przykładzik, nie?I to nie najbardziej nośny.

    Odpowiedz