Od 1 lipca obowiązkowo cztery pojemniki na odpady. Ceny śmieci mogą wzrosnąć nawet o 74 proc.

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 22.03.2017, 08:06
Gminy na razie nie chcą szacować, o ile wzrosną koszty prowadzenia gospodarki odpadami.

Gminy na razie nie chcą szacować, o ile wzrosną koszty prowadzenia gospodarki odpadami.źródło: ShutterStock

Największe podwyżki będą w gminach wiejskich. Samorządy szykują się do zawierania nowych umów z firmami na odbieranie odpadów komunalnych. To skutek rozporządzenia ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Polka(2018-04-20 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Chodzi chyba o proekologiczne podejście, które zresztą się bardzo chwali. Producenci tacy jak https://fabrykaform.pl/kosze-i-worki-na-smieci też wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom rynku i mają w swojej ofercie nawet takie akcesoria jak kompostownik. Dzięki tym rozwiązaniom lepiej dba się o środowisko naturalne.

    Odpowiedz
  • olac to(2017-03-24 20:20) Zgłoś naruszenie 10

    a ja mam to w D wywalam jak leci a płace za segregacje niech sie wala pacany ***

    Odpowiedz
  • Bajecznie(2017-03-24 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    W hollandii za oddawanie plast.butelek placi sie obywatelowi. W uk zwykle pod domem stoja trzy kubly ziel,czarn, braz- nie uzyw raczej. Pytanie skad sa firmy, ktore wywoza nasze smieci. A drugie pytanie kto nam chce fundow. te chore przepisy...

    Odpowiedz
  • Polak(2017-03-23 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyżka da kasę na POMNIKI SMOLEŃSKIE.

    Odpowiedz
  • i(2017-03-23 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    To chyba powinny staniec ,bo mniej rąk do pracy ,robotnikow w odpadach ,,od razu gotowe do przetwarzania ,

    Odpowiedz
  • zacznijcie realnie mysleć(2017-03-23 08:01) Zgłoś naruszenie 10

    To nie mieszkańcy powinni płacic tylko producenci plastyków,kartonów,toreb i innych,mleko powinno być w butelkach zwrotnych tak samo smietana i wszystkie nabiałowe produkty .napoje w butelkach zwrotnych,wszystkie margaryny,masła w papierkach,i tak ze wszystkim bo to nie my wytwarzamy te góry smieci tylko koncerny a my za nich płacimy.Poza tym cen za smieci powinna byc jak w innych krajach wpisana w worki na smieci a nie żeby każdy płacił za to osobno.To jakas paranoja tylko w Polsce.Jak chcemy byc cywilizowani to nie nakładajmy ludziom coraz więcej opłat wręcz nagradzajmy ich w postaci zerowych opłat a wszyscy beda smieci składowac tam gdzie ich miejsce a nie wywozić do lasu .

    Odpowiedz
  • Bogusław(2017-03-23 03:17) Zgłoś naruszenie 10

    To pseudo - ekologia chodzi o kasę.. Nie dość że płacimy za te opakowania to jeszcze za darmo segregujemy i oddajemy firmom które biją na tym ogromną kasę. Dziś aby zarobić na obywatelu wymyśla się teorie i przepisy ekologiczne i podsuwa administracyjnie takie produkty i usługi by nam wydrenować kieszenie. Już nam się każe czym, wolno palić w CO czym nie. Absurd goni absurd gorzej niż w PRL. Ale tak to jest gdy pracujących fizycznie coraz mniej a administracja wszelkiego szczebla puchnie i rozrasta się.

    Odpowiedz
  • WRRRR(2017-03-22 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam juz 3 pojemniki na smieci,ogolne,bio i na popiol a do tego worki na papier,plastik i szklo,ktore odbierane sa raz w miesiacu.placenie od osoby tez uwazam za niesprawiedliwe.dawniej smieci odbierala firma prywatna i placilismy od pojemnika(bardziej sprawiedliwe) a teraz miasto zabiera i od osoby trzeba placic.

    Odpowiedz
  • honorka(2017-03-22 22:17) Zgłoś naruszenie 20

    Ale nikt jeszcze nie poruszył sprawy dzierżawy pojemników. W Krakowie karzą sobie zapłacić za pojemnik rocznie prawie 40 zł. Jeśli trzeba bedzie mieć 4 pojemniki to co? mam płacić 160 zł rocznie za dzierżawę? Jak mam m-cznie 4 butelki szklane to wyniosę do dzwona i nie potrzebny mi jest pojemnik, który nie mam gdzie trzymać.

    Odpowiedz
  • Seb, (2017-03-22 21:36) Zgłoś naruszenie 30

    Następny pomysł aby wyciągnąć pieniądze ten kraj cwaniakow i złodziei rządu i urzędasow oraz firm

    Odpowiedz
  • cypisek(2017-03-22 18:10) Zgłoś naruszenie 20

    Wzrosna bo władza tworzy prawo makulatorowe. Oni nie zapłaca tylko szary obywatel.

    Odpowiedz
  • coraz bardziej zubożała emerytka(2017-03-22 15:59) Zgłoś naruszenie 30

    Ceny wzrosną aż o...74 proc. ?????? Rozumiem, że emerytury także wzrosną o 74%!!!!!! Przypominam decydentom, że moja i tak już niska emerytura nieustannie maleje!!!! W 2017r emerytura wzrosła tylko o... 8,00zł!!! A podwyżka podwyżkę goni! Dosłownie wszystkiego!!! Czy jest ktoś wśród decydentów, który wstydzi się wprowadzania podwyzek przy jednoczesnym obniżaniu emerytur???! Koszty życia tak drastycznie rosną, a podwyzki emerytur wciąż są dziadowskie i nie pokrywają nawet w 5% wszystkich podwyżek. Skandal.

    Odpowiedz
  • wylewny(2017-03-22 15:46) Zgłoś naruszenie 20

    A ja się pytam czy ilość pojemników zlikwiduje dzikie wysypiska? Poprzednio władza zapewniała, jak Petru o emeryturach, że kiedy pojawi się więcej pojemników to będzie cacy, a tu bajzel jak był tak jest, więc władza wymyśliła dodatkowy pojemnik. Do śmietnika pod moim blokiem każdego dnia zjeżdżają posiadacze domków z okolicy i wywalają swoje śmieci, za które ja płacę. Ja uważam, że rozwiązanie jest i to proste, trzeba zredukować etaty urzędnicze by wiedzieli co robić i za co odpowiadają, a kiedy ktoś się nie wywiązuje, nawet gdyby był synem papieża powinien wylecieć na bruk. To pozwoli tym ludziom zobaczyć rzeczywistość taką jaka ona jest, by w środę nie myśleli co będą robić w piątek, a w poniedziałek by nie opowiadali jak minęła sobota i niedziela.

    Odpowiedz
  • ed(2017-03-22 14:01) Zgłoś naruszenie 20

    Powinno się płacić tylko za wywóz,a nie za śmieci. Ponadto należy spowrotem wprowadzić skup opakowań ,papieru i innych tylko nie za takie grosze jak dziś.Kiedyś ceny były powiedzmy przyzwoite.Natomiast jak się mówi,że się to nie opłaca to mamy efekt śmieci w lasach i innych miejscach tylko dlaczego jes to w Polsce nie opłacalne?

    Odpowiedz
  • Rex(2017-03-22 13:58) Zgłoś naruszenie 310

    Położenie przez urzędasów łapy na śmieciach powoduje tylko wzrost cen ich wywozu. U mnie przed zmianami sortowane śmieci odbierane były za darmo - można było je wyrzucić do zbiorczych pojemników stojących na osiedlu. Śmieci nie zmieszane odbierane były co tydzień. Jak by się nie zmieściły, ustawione w w orkach były również zabrane. Koszt 10 zł od osoby /miesiąc. Wystarczał kubeł 120 l. Po zmianie mam pod domem sterty śmieci segregowanych - odbierane są raz w miesiącu, kubeł z niesortowanymi czasami nie wystarcza - bo wywożony raz na dwa tygodnie, dodatkowe worki ze śmieciami nie są odbierane. Koszt - 15 zł od osoby. Teraz kolejna zapowiedź podwyżki...

    Odpowiedz
  • gość(2017-03-22 13:49) Zgłoś naruszenie 301

    Chodzi o to, że my głupki kopiliśmy pojemniki ( teraz do kasacji) ia po zmianie przepisów musimy kupić kolejne pojemniki . Interes musi sie kręcić.

    Odpowiedz
  • wjw(2017-03-22 12:24) Zgłoś naruszenie 312

    To co ? Mam przemalować teraz czarny pojemnik na brązowy ? Kolejna dojna zmiana. Mafia już dawniej wpadła na pomysł takiego biznesu...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tdk(2017-03-22 11:23) Zgłoś naruszenie 310

    to błędne koło bo potrzebna polityka globalna na etapie już produkcji zbędnych śmieci, dzisiaj handlowcy sprzedają za ciężkie pieniądze śmieciowe opakowania (np milion gatunków wody) i to jest biznes ale odkupić to nie, więc trzeba za mordę wziąć i producentów "śmieci" i sklepy bo producenci by każde ziarno ryżu zapakowali w sreberko- to paranoja

    Odpowiedz
  • zs(2017-03-22 11:17) Zgłoś naruszenie 360

    No i jest okazja dowalić ludowi przez gminnych urzędasków , na etaciki,pensyjki,premie itp. śmieci i tak będą zbierane do jednego zbiornika samochodu MPO .Segregacja ,pic na wodę, zadyma aby podnieść ceny .

    Odpowiedz
  • taki pomnik(2017-03-22 11:12) Zgłoś naruszenie 374

    i koniecznie jeszcze należy postawić taki pomnik, nasz, narodowy, katolicki tym wszystkim smieciom,których nie chcemy, których się pozbywamy, ale... wszystkie odpady w barwach narodowych powinny podlegaś szczególnej ochronie...

    Odpowiedz