statystyki

Warszawa nie tak wielka: Tylko 18 gmin zostanie włączonych do metropolii?

autor: Tomasz Żółciak13.03.2017, 07:30; Aktualizacja: 13.03.2017, 07:34
Projekt zmian ustroju Warszawy nie podoba się jej władzom

Projekt zmian ustroju Warszawy nie podoba się jej władzomźródło: ShutterStock

Nie ponad 30 gmin, a tylko 18 przylegających do stolicy ma być w granicach nowej metropolii. Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy, przygotowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Do tej pory partia rządząca wstrzymywała się z dalszymi pracami nad propozycjami, które trafiły do Sejmu na przełomie stycznia i lutego. Pojawiły się nawet głosy, że PiS przestraszył się reakcji opozycji i większości samorządów uwzględnionych w projekcie (ponad 30 gmin, które miałyby wejść w skład nowej jednostki) i dlatego zaniechał dalszych prac.

Projekt jednak wraca, a wraz z nim dyskusja nad kształtem przyszłej metropolii warszawskiej. Jak wynika z naszych rozmów z samorządami, które są uwzględnione w projekcie ustawy, z PiS dochodzą do nich sygnały o możliwości złagodzenia kluczowego założenia projektu. Do stolicy włączono by takie gminy, jak Michałowice czy Marki, ale już nie Górę Kalwarię i Grodzisk Mazowiecki.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ???(2017-03-13 09:23) Zgłoś naruszenie 30

    czyli w Pruszkowie nadal główna ulica będzie należeć do powiatu (a chodnik do miasta) a druga główna ulica (w całości) do wojewówdztwa? i nadal prezes TBS będzie zarabiał 300k rocznie?

    Odpowiedz
  • porażka(2017-03-13 17:29) Zgłoś naruszenie 03

    Będzie metropolia dla ubogich, bo stan infrastrukturalny wielu miasteczek jest żałosny, z reszta tak jak i większej części W-wy. Zamiast łączyć te nieciekawe części w koszmarną całość, może by tak zadbali o stolice w aktualnych granicach,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane