statystyki

Warszawa idzie do sądu w sprawie referendum

autor: Tomasz Żółciak22.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 22.03.2017, 08:42

 Władze stolicy przygotowały skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego, stwierdzające nieważność uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie referendum gminnego. Udało nam się dotrzeć do treści dokumentu przygotowanego przez kancelarię prawną Chmaj i Wspólnicy Sp.k.

Stołeczny ratusz, reprezentowany przez znanego konstytucjonalistę prof. Marka Chmaja, nie zgadza się z podstawowym zarzutem wojewody, że pytanie, na które 26 marca mieli odpowiedzieć warszawiacy, jest nieprecyzyjne i nie odnosi się do projektu ustawy.

– Nie powinno ulegać wątpliwości, iż pytanie sformułowane w następujący sposób: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?” w kontekście projektowanej regulacji, która nie przewiduje zmian granic gminy m.st. Warszawy, obejmuje pytanie o stosunek mieszkańców m.st. Warszawy do idei utworzenia nowego rodzaju jednostki – piszą autorzy skargi.

Kolejny zarzut to naruszenie przez wojewodę art. 170 konstytucji, zgodnie z którym mieszkańcy mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty. – Działanie wojewody mazowieckiego sprzyja zaś całkowitemu pominięciu woli mieszkańców m.st. Warszawy. Należy bowiem zauważyć, iż projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy nie był przedmiotem konsultacji społecznych ani nie był konsultowany z m.st. Warszawa – wynika ze skargi.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane