statystyki

Czy rząd może nakładać na samorządy zadania bez zapewnienia im pieniędzy na ich realizację? TK nie odpowiedział

autor: Urszula Mirowska-Łoskot01.03.2017, 07:51; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:33
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Trybunał Konstytucyjny nie odpowiedział wczoraj na pytanie, czy rząd może nakładać na samorządy zadania bez zapewnienia im pieniędzy na ich realizację. Wnioskodawcy w ostatniej chwili wycofali swój wniosek.

– Liczyliśmy na sprawiedliwą ocenę złożonego przez nas wniosku. Tymczasem to, co się wydarzyło, jest po prostu niepoważne – oburza się Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Radni lubuskich gmin już w 2014 r. zwrócili się o zbadanie z konstytucją oraz Europejską Kartą Samorządu Lokalnego przepisów, które do tego dopuszczają. Wyliczyli, że gminy musiały dopłacić ponad 10 mld zł do zadań, które zostały na nie nałożone ustawami uchwalonymi w latach 2004–2013. Wnioskowali o sprawdzenie zgodności z konstytucją kilku wybranych aktów.

– Warto podkreślić, że chodzi o te zadania, które zleca nam rząd, a nie nasze własne. W efekcie zamiast np. na budowę drogi czy utrzymanie biblioteki, musimy przekazywać środki na ich realizację. Sprawa czekała na rozpatrzenie przez prawie trzy lata. Obecny rząd miał czas na wydanie w tej sprawie stanowiska przez ostatnie 14 miesięcy. Tymczasem otrzymaliśmy je dopiero w poniedziałek, na dzień przed rozprawą – mówi Tyszkiewicz.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane