statystyki

Gminy tracą na brudnych sąsiadach: Zasady pobierania opłaty miejscowej od turystów trafiły do TK

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.11.2016, 07:25; Aktualizacja: 22.11.2016, 09:38
Dzialka-jezioro-foto

Prawo do naliczania opłaty miejscowej mają gminy, które mogą się pochwalić np. korzystnymi właściwościami klimatycznymiźródło: Materiały Prasowe

Samorządowcy żądają, aby prawo do pobierania przez nich opłaty miejscowej zależało tylko od jakości powietrza na ich terenie. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.

1,3 zł – tyle wynosi opłata miejscowa we Władysławowie, 1,6 zł w Krakowie, a 2 zł w Zakopanem. Płacą ją turyści za każdą dobę pobytu. Prawo do jej naliczania mają gminy, które mogą się pochwalić np. korzystnymi właściwościami klimatycznymi. Jednak w bardzo niewielkim stopniu zależą one od jakości powietrza.

Niezgodne przepisy

Rada Miasta Zakopane zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego niektóre przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. nr 121, poz. 844 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową (Dz.U. nr 249, poz. 1851). Samorządowcy kwestionują m.in. to, że strefy, od których zależy prawo do pobierania przez gminę opłaty miejscowej, są bardzo duże. Przykładowo strefa małopolska obejmuje aż 20 powiatów.

– Strefy obejmują zbyt rozległy teren, zróżnicowany pod względem geograficzno-urbanizacyjnym – wyjaśnia prof. Marek Chmaj, radca prawny z Kancelarii Chmaj i Wspólnicy, który reprezentuje radę Zakopanego przed TK.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane