statystyki

Marginalizacja i brak dialogu: Samorządy spychane na boczny tor

autor: Tomasz Żółciak14.12.2016, 10:08; Aktualizacja: 14.12.2016, 10:23
prawo

1300 godzin czyli ok. 7,5 miesiąca pracy jednej osoby – tyle czasu stracili urzędnicy marszałka woj. opolskiego na pomoc agentom CBA w związku z prowadzoną kontrolą.źródło: ShutterStock

Brak dialogu i postępująca marginalizacja, oskubywanie z kolejnych kompetencji, kolejne projekty ustaw z pominięciem uzgodnień czy paraliżujące kontrole CBA – lista zażaleń lokalnych władz wobec rządu Beaty Szydło jest długa. Nic dziwnego, że atmosfera robi się coraz bardziej napięta. Padają wręcz pytania – czy samorząd jest rządowi jeszcze w ogóle do czegoś potrzebny? Dziś przedstawiamy niektóre z tych problemów.

Instytut samorządu bez samorządowców?

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST) – powstała w 2015 r. jednostka budżetowa, podległa ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. W jego statucie czytamy, że instytut „realizuje zadania na rzecz harmonijnego rozwoju samorządu terytorialnego i podnoszenia standardów jego działania, a także zadania związane z prowadzeniem badan´ i analiz w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego”.

Wydawałoby się, że naturalne jest, by w radzie programowej tej instytucji znajdowali się samorządowcy. Okazuje się jednak, że nie jest to takie oczywiste. W ostatnim czasie doszło do zmiany w statucie NIST. Konsekwencją tego jest to, że poprzedni statut, a także poprzednia rada programowa, zostały wygaszone.

W samorządach pojawiła się obawa, że stracą swoich reprezentantów w NIST. – Rada programowa, przynajmniej w momencie tworzenia instytutu, była tak pomyślana, byśmy mieli w niej swoją reprezentację. Pytanie, czy przy zmianach będzie to uwzględnione, czy mamy się spodziewać, że nas państwo stamtąd wyrzucicie – dopytywał Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Próbowaliśmy skontaktować się z kierownictwem NIST. Jednak nikt nie znalazł dla nas czasu do momentu publikacji tego tekstu. Na jego stronie internetowej próżno szukać informacji o radzie programowej, (do jej głównych zadań należy opiniowanie planów działalności NIST, wyrażanie opinii i składanie wniosków we wszystkich istotnych sprawach związanych z wykonywaniem zadań przez Instytut). Zgodnie ze stanem na koniec 2015 r. w skład rady wchodziło 15 członków – zasiadali w niej przedstawiciele RIO, samorządowych kolegiów odwoławczych, uczelni wyższych, fundacji, a także największych korporacji samorządowych.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane