Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co więcej, jest to uprawnienie osobiste, którego pracownik nie może się zrzec. Są dwa rodzaje urlopów: podstawowe - przysługujące wszystkim pracownikom po ustalonym okresie zatrudnienia; oraz dodatkowe - przysługują niezależnie od urlopu podstawowego, a prawa do nich nabywa się ze względu na szczególny stan zdrowia, specyficzny rodzaj wykonywanej wcześniej działalności lub szczególny charakter wykonywanej obecnie pracy. Większości pracowników przysługuje więc 20 dni (dla zatrudnionych krócej niż 10 lat) lub 26 dni (dla zatrudnionych co najmniej 10 lat) urlopu wypoczynkowego. Długość prawa do dłuższego wypoczynku jest z kolei zróżnicowana zależności od kategorii pracowników.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Nauczyciele akademiccy
Nauczycielom akademickim przysługuje w sumie 36 dni roboczych wypoczynku, które muszą wykorzystać w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
ShutterStock
2
Sędziowie i prokuratorzy
Oprócz urlopu wypoczynkowego w podstawowym wymiarze, sędziom oraz prokuratorom przysługuje corocznie urlop dodatkowy w wymiarze:
• 6 dni roboczych - po 10 latach pracy;
• 12 dni roboczych - po 15 latach pracy.
ShutterStock
3
Urzędnicy służby cywilnej
Dodatkowy wypoczynek przysługuje urzędnikom służby cywilnej w wymiarze jednego dnia po 5 latach pracy w służbie cywilnej i wzrasta po każdym roku pracy w tej służbie aż do osiągnięcia 12 dni.
O dłuższych urlopach dla urzędników służby cywilnej przeczytasz tutaj>>
ShutterStock
4
Pracownicy socjalni
Pracownicy socjalni, którzy są zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie i do których obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, po przepracowaniu pełnych 5 lat nabywają prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu wypoczynkowego raz na dwa lata.
ShutterStock
5
Osoby niepełnosprawne
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Do dodatkowego urlopu stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów wypoczynkowych. Oznacza to między innymi, że musi być udzielony niepełnosprawnemu pracownikowi w naturze, a wypłata ekwiwalentu za urlop jest możliwa tylko wówczas, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
ShutterStock
6
Inwalidzi wojenni i kombatanci
Kombatantom, inwalidom wojennym oraz osobom, które podlegały represjom wojennym i okresu powojennego - o ile pozostają w stosunku pracy - przysługuje dodatkowy, 10-dniowy urlop wypoczynkowy.
ShutterStock
7
Policjanci
Szef MSW może wprowadzić płatne urlopy dodatkowe dla policjantów, w wymiarze do 13 dni roboczych rocznie, dla funkcjonariuszy, którzy:
• pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia,
• osiągnęli określony wiek lub staż służby,
• gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało nowy projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia płatnych urlopów dodatkowych dla policjantów. O dłuższych urlopach dla policjantów przeczytasz tutaj>>
ShutterStock
8
Żołnierze
Poza urlopem podstawowym żołnierz zawodowy ma również prawo do urlopu dodatkowego. Może go otrzymać, jeżeli:
• pełni służbę wojskową w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia - w zależności od stopnia szkodliwości przysługuje mu wtedy 5, 7, 10 lub 15 dni dodatkowego wypoczynku;
• zajmowane przez niego stanowiska służbowe ma szczególne właściwości - 10 lub 15 dni;
• posiada odpowiedni staż w czynnej służbie wojskowej:
a) po piętnastu latach służby żołnierz otrzymuje 5 dni urlopu,
b) po dwudziestu latach służby żołnierz otrzymuje 10 dni urlopu,
c) po dwudziestu pięciu latach służby żołnierz otrzymuje 15 dni urlopu;
• zajmuje stanowisko służbowe sędziego wojskowego lub prokuratora wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury - tak jak w przypadku sędziów i prokuratorów;
• zajmuje stanowisko służbowe pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub badawczo-technicznego – przysługuje mu dodatkowy urlop w wymiarze 12 dni.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję