statystyki

Nawet niegroźny wypadek przy pracy należy udokumentować

autor: Not. ŁG11.08.2016, 20:00; Aktualizacja: 11.08.2016, 21:42
wypadek przy pracy

Zachowanie przełożonego nie było odpowiednie.źródło: ShutterStock

Pracownik firmy produkcyjnej skaleczył się w trakcie obsługi jednej z maszyn. Rana nie była głęboka, a zatrudniony po krótkiej przerwie wrócił do wykonywania obowiązków. Nie zgłosił tego przełożonym. Świadkiem zdarzenia był kierownik zakładu pracy. Uznał, że skoro zatrudniony sam nie zgłosił zdarzenia, to pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzać procedury powypadkowej. Czy postąpił prawidłowo?

Maciej Andrzejewski prawnik w kancelarii CMS

Maciej Andrzejewski prawnik w kancelarii CMS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zachowanie przełożonego nie było odpowiednie. W każdym przypadku powzięcia informacji o zdarzeniu, które może być uznane za wypadek przy pracy, zespół powypadkowy musi przeprowadzić wspomnianą procedurę. Przepisy nie określają, jak należy rozumieć „powzięcie informacji o wypadku przy pracy”. Wydaje się, że zwrot ten trzeba interpretować szeroko. Dlatego powzięcie informacji może mieć miejsce również wtedy, gdy pracownik nie zgłosi formalnie urazu, ale np. głośno krzyknie z bólu lub w inny sposób jednoznacznie wyrazi swoim zachowaniem, że miała miejsce sytuacja, która może być uznana za wypadek przy pracy. Przypadek, gdy kierownik zakładu pracy był świadkiem takich okoliczności, także powinna być uznana za powzięcie informacji.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane