statystyki

Kiedy zakaz konkurencji nie wiąże pracownika

autor: Mariusz Stępień03.03.2016, 18:00
pracownik, praca

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta ustanawiająca go umowa, m.in. w razie niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowaniaźródło: ShutterStock

Są sytuacje, kiedy mimo podpisanego zobowiązania podwładny może zignorować zakaz podejmowania określonej działalności. I to bez żadnych negatywnych dla siebie konsekwencji.

Czy sprzedaż firmy zwalnia mnie z zakazu

Podpisałem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Teraz dowiedziałem się, że były pracodawca sprzedał firmę innemu przedsiębiorcy. Czy to zmienia moją sytuację?

TAK

W takim przypadku umowa o zakazie konkurencji nie jest elementem stosunku pracy, który podlega regulacji z art. 231 k.p., w związku z czym wynikające z niej zobowiązanie do wypłaty odszkodowania nie przechodzi na nowego pracodawcę. Tak uznał SN w uzasadnieniu wyroku z 11 lutego 2015 r. (sygn. akt I PK 123/14, MoPr 2015 nr 3, str. 114). Pogląd ten, zmieniający dotychczasową linię orzeczniczą, potwierdziła następnie uchwała SN z 6 maja 2015 r. (III PZP 2/15, OSNAPiUS 2015 /9/118), w której SN uznał, że art. 231 par. 1 k.p. nie ma zastosowania do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy zawartej z poprzednim pracodawcą. Oznacza to, że w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę byłego pracownika tego zakładu przestaje wiązać zakaz konkurencji. Chyba że nowy pracodawca podpisze z nim nową umowę i taki zakaz na nowo ustanowi. Jak stwierdził SN, to nowy pracodawca powinien decydować o związaniu przejętego pracownika zakazem konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Bowiem powody, jakie zdecydowały o jej zawarciu z poprzednim pracodawcą, mogą nie mieć już dla niego żadnego znaczenia.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane