statystyki

Kiedy zakaz konkurencji nie wiąże pracownika

autor: Mariusz Stępień03.03.2016, 18:00
pracownik, praca

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta ustanawiająca go umowa, m.in. w razie niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowaniaźródło: ShutterStock

Są sytuacje, kiedy mimo podpisanego zobowiązania podwładny może zignorować zakaz podejmowania określonej działalności. I to bez żadnych negatywnych dla siebie konsekwencji.

Czy sprzedaż firmy zwalnia mnie z zakazu

Podpisałem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Teraz dowiedziałem się, że były pracodawca sprzedał firmę innemu przedsiębiorcy. Czy to zmienia moją sytuację?

TAK

W takim przypadku umowa o zakazie konkurencji nie jest elementem stosunku pracy, który podlega regulacji z art. 231 k.p., w związku z czym wynikające z niej zobowiązanie do wypłaty odszkodowania nie przechodzi na nowego pracodawcę. Tak uznał SN w uzasadnieniu wyroku z 11 lutego 2015 r. (sygn. akt I PK 123/14, MoPr 2015 nr 3, str. 114). Pogląd ten, zmieniający dotychczasową linię orzeczniczą, potwierdziła następnie uchwała SN z 6 maja 2015 r. (III PZP 2/15, OSNAPiUS 2015 /9/118), w której SN uznał, że art. 231 par. 1 k.p. nie ma zastosowania do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy zawartej z poprzednim pracodawcą. Oznacza to, że w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę byłego pracownika tego zakładu przestaje wiązać zakaz konkurencji. Chyba że nowy pracodawca podpisze z nim nową umowę i taki zakaz na nowo ustanowi. Jak stwierdził SN, to nowy pracodawca powinien decydować o związaniu przejętego pracownika zakazem konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Bowiem powody, jakie zdecydowały o jej zawarciu z poprzednim pracodawcą, mogą nie mieć już dla niego żadnego znaczenia.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane