statystyki

SN: Brak terminu odstąpienia od zakazu konkurencji jest wadliwy

autor: Artur Radwan14.04.2016, 20:00
SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.źródło: ShutterStock

Zastrzeżenie przez pracodawcę w umowie, że po ustaniu zatrudnienia pracownika będzie miał możliwość odstąpienia od jej postanowień, nie zwalnia z obowiązku wypłaty odszkodowania. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik do końca kwietnia 2009 r. był zatrudniony w banku na stanowisku weryfikatora, a następnie przedstawiciela handlowego w biurze kredytowym. 1 stycznia 2001 r. firma podpisała z nim umowę w sprawie zakazu konkurencji. Na jej podstawie podwładny zobowiązał się także, że w okresie jednego roku po jej rozwiązaniu nie będzie pracować w firmie prowadzącej działalność konkurencyjną w stosunku do banku. Z kolei pracodawca zobowiązał się zapłacić podwładnemu odszkodowanie w wysokości 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego po zakończeniu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od zakończenia pracy.

W styczniu 2009 r. pracownik został zwolniony z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wskazano likwidację stanowiska. Po zakończeniu stosunku pracy mężczyzna przestrzegał obowiązującego go zakazu konkurencji. Między innymi nie zdecydował się na podjęcie pracy w innym banku, mimo pozytywnie przebytego procesu rekrutacyjnego zakończonego złożeniem mu na przełomie grudnia 2008 r. i stycznia 2009 r. oferty zatrudnienia na stanowisku regionalnego menedżera sprzedaży z wynagrodzeniem 5 tys. zł. Tymczasem jego były pracodawca wypłacał mu odszkodowanie tylko do września 2009 r. Następnie powołał się na przepisy umowy i zwolnił byłego pracownika z przestrzegania zakazu.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane