statystyki

SN: Brak terminu odstąpienia od zakazu konkurencji jest wadliwy

autor: Artur Radwan14.04.2016, 20:00
SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.źródło: ShutterStock

Zastrzeżenie przez pracodawcę w umowie, że po ustaniu zatrudnienia pracownika będzie miał możliwość odstąpienia od jej postanowień, nie zwalnia z obowiązku wypłaty odszkodowania. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik do końca kwietnia 2009 r. był zatrudniony w banku na stanowisku weryfikatora, a następnie przedstawiciela handlowego w biurze kredytowym. 1 stycznia 2001 r. firma podpisała z nim umowę w sprawie zakazu konkurencji. Na jej podstawie podwładny zobowiązał się także, że w okresie jednego roku po jej rozwiązaniu nie będzie pracować w firmie prowadzącej działalność konkurencyjną w stosunku do banku. Z kolei pracodawca zobowiązał się zapłacić podwładnemu odszkodowanie w wysokości 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego po zakończeniu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od zakończenia pracy.

W styczniu 2009 r. pracownik został zwolniony z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wskazano likwidację stanowiska. Po zakończeniu stosunku pracy mężczyzna przestrzegał obowiązującego go zakazu konkurencji. Między innymi nie zdecydował się na podjęcie pracy w innym banku, mimo pozytywnie przebytego procesu rekrutacyjnego zakończonego złożeniem mu na przełomie grudnia 2008 r. i stycznia 2009 r. oferty zatrudnienia na stanowisku regionalnego menedżera sprzedaży z wynagrodzeniem 5 tys. zł. Tymczasem jego były pracodawca wypłacał mu odszkodowanie tylko do września 2009 r. Następnie powołał się na przepisy umowy i zwolnił byłego pracownika z przestrzegania zakazu.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane