Darmowe szkolenia pracowników robią karierę. Pracodawcy chcą kursów angielskiego nawet dla sprzątaczek

autor: Janusz K. Kowalski17.02.2016, 07:38; Aktualizacja: 17.02.2016, 08:30
kobieta-zawody-praca

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kształcenia.źródło: ShutterStock

Darmowe szkolenia pracowników mogą pochłonąć w tym roku ponad 191 mln zł. Pracodawcy chcą dotacji na naukę języków obcych dla... sprzątaczek.

Urzędy pracy zasypywane są wnioskami o dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców. Na ten cel przeznaczono w tym roku ponad 191 mln zł z Krajowego Fundusz Szkoleniowego (KFS). O dotacje mogą się ubiegać firmy, urzędy i fundacje. Dofinansowaniem mogą być objęte różnego rodzaju szkolenia, a nawet studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Urzędy pracy mogą też dofinansować egzaminy kwalifikacyjne lub np. certyfikujące, badania lekarskie lub psychologiczne.

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kształcenia, ale nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 12 tys. zł) na jednego pracownika w ciągu roku. Mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające do 10 osób, mogą otrzymać zwrot nawet 100 proc. kosztów szkolenia, ale też w kwocie nie większej niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Radom - sioło PSL. (2016-02-17 14:19) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie dzwoniłam do PUP, w poniedziałek ogłoszono nabór - brak publikacji informacji na stronie głównej - a dziś o 10 już zamknięto ze względu na przekroczenie budzetu. Wniosek skada się z wykazu ilości pracowników i szkoleń. Brak jakiegokolwiek uzasadnienia jak szkolenie wpłynie na pracownika, firmę, uzasadnienia. Nic, zero! Pieniądze jak zwykle wywalone w kieszenie kolegów z PSL!. Na jakiej podstawie ma być wyłonina firma? Kolejność zgłoszeń i przynależność do PSL ? To jest skandal! Kryminał! Panie Minsitrze Ziobro może sie Pan tym zainteresuje.

  Odpowiedz
 • obserwator(2016-02-17 10:15) Zgłoś naruszenie 51

  i w ten sposb marnotrawi się społeczne pieniądze

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-02-17 09:37) Zgłoś naruszenie 42

  ...........nawet dla sprzątaczek?!! A wyobraźcie sobie, wielcy państwo, że sprzątający na miesiąc zastrajkowali ? I okazałoby się że bez prezesów i dyrektorów rzeczywistość przeżyje,ale czy przeżyje bez sprzątających ? Wątpię! Więcej szacunku dla zawodu, bo sprzątająca często ma osobowością przewagę nad swoim szefem, pomimo braku angielskiego! Żenujący tytuł i komentarz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane