statystyki

Kiedy urzędnicy i nauczyciele mogą liczyć na trzynastkę

autor: Artur Radwan05.01.2016, 20:00
Urlop rodzicielski zawiera się w katalogu wyjątków ustawowych, które przyznają prawo do trzynastki, mimo nieprzepracowania sześciu miesięcy

Urlop rodzicielski zawiera się w katalogu wyjątków ustawowych, które przyznają prawo do trzynastki, mimo nieprzepracowania sześciu miesięcyźródło: ShutterStock

Co do zasady w budżetówce należy przepracować co najmniej sześć miesięcy, aby uzyskać prawo do dodatkowej nagrody rocznej. Świadczenie to otrzymuje każdy pracownik bez względu na zaangażowanie w pracę

Czy dostanę trzynastkę po urlopie zdrowotnym

Jestem nauczycielką w szkole podstawowej. W ubiegłym roku korzystałam z urlopu dla poratowania zdrowia. Do pracy wróciłam dopiero 1 września 2015 r. Słyszałam, że trzeba przepracować pół roku, aby otrzymać trzynastkę. Czy mimo to mogę liczyć na to świadczenie?

TAK

Czytelniczka otrzyma trzynastkę, jednak tylko za cztery miesiące. Mimo że pobyt pedagoga na urlopie dla poratowania zdrowia jest traktowany jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy, która gwarantuje nagrodę roczną, to okresu tego nie wlicza się do trzynastki. Tak więc w tym przypadku będzie naliczona na podstawie wynagrodzenia zasadniczego i dodatków za okres od września do końca grudnia.

Podstawa prawna

Art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. b ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1144 ze zm.).

Czy na wysokość wypłaty wpływają wszystkie zarobki

W ubiegłym roku otrzymałem kilka razy wyższą nagrodę niż w latach poprzednich. Wszystko za szybkie załatwianie spraw, na których bardzo zależało mojemu dyrektorowi. Czy mogę liczyć dzięki temu na wyższą trzynastkę?

NIE


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Mural(2016-01-06 10:00) Zgłoś naruszenie 114

  jeżeli budżet ma deficyt, z winy rządu, który naobiecywał- to co winni są nauczyciele? To rządy nie umieją liczyć, a nie nauczyciel czy urzędnik kradnie. Skoro budżet taki a nie inny, nie prowadzi się globalnych rozdawnictw, tylko spłaca już istniejące. Widocznie mają, skoro rozdają.

  Odpowiedz
 • janek(2016-01-06 13:55) Zgłoś naruszenie 93

  Urzędnicy to mogą teraz liczyć na utratę pracy, a nie na żadną trzynastkę, która zresztą rzeczywiście jest przeżytkiem, bo do niczego nie motywuje, a tylko jest mnóstwo kłopotów z jej naliczaniem, ponieważ przepisy są tu skandalicznie niejednoznaczne. Lepiej byłoby ją po prostu wliczyć do pensji i dać sobie spokój, ale to jest sprawa drugo-, a może nawet trzynastorzędna, bo nikt na państwowej posadzie dziś nie może być pewnym, czy jeszcze za - powiedzmy - pół roku będzie dalej miał pracę. Może teraz nawet w pewnym sensie lepiej pracować w sektorze prywatnym, bo tam rząd nie zrobi czystki, chociaż... kto wie... Też to można zrobić pewnymi metodami pośrednimi i sądzę, że ONI już nawet wiedzą jak! Oj, chyba zamieniliśmy sobie dżumę na cholerę... Nie potrafimy zrozumieć, że jeśli ktoś źle rządzi, to z kolei oddawanie pełni władzy komuś, kto go odsunie od władzy jest wielkim błędem! Historia zna wiele przykładów, do czego to może prowadzić.

  Odpowiedz
 • Mural(2016-01-05 20:34) Zgłoś naruszenie 71

  Poplątanie z pomieszaniem. Od tego, aby wypłacić za zaangażowanie jest dodatek motywacyjny, czy nagrody okolicznościowe /co kilka lat./za zasługi dla placówki. Sto procent 13-tki dostanie ten, kto nie miał np.zwolnień lekarskich w upływającym roku. Sto % frekwencji w pracy.

  Odpowiedz
 • Echo(2016-01-06 17:48) Zgłoś naruszenie 413

  13-nastki w budżetówce, samorządach - dawno poinny być zlikwidowane. Firmyna rynku nie wypłacają żadnyhc 13-tek ani małe, ani średnie, ani duże, ani korporacje, jak również te firmy z giełdy. To jest nieuczciwe, dawanie im z naszych podatków.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • tata2(2016-01-06 09:29) Zgłoś naruszenie 310

  Jeśli budżet ma deficyt (czyli brakuje pieniędzy) to w pierwszej kolejności nie powinien wypłacać dodatkowych premii i wynagrodzeń! Coraz więcej krajów tworzy budżety bez deficytu ale u nas przecież boso ale w ostrogach!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane