statystyki

Konflikt z szefem nie może przesądzić o zmianie miejsca pracy

autor: Artur Radwan06.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 06.10.2015, 08:10

Urzędnik mianowany nie może być przeniesiony do innego wydziału, jeśli na nowym stanowisku wymagane jest wykształcenie, którego nie posiada. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik urzędu wojewódzkiego od grudnia 2005 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku starszego inspektora. Z dniem 15 lipca 2006 r. dyrektor generalny ustalił, że będzie on zajmował stanowisko inspektora wojewódzkiego. Zaznaczył, że zmiana ta nie wiąże się z podwyższeniem bądź obniżeniem wynagrodzenia. 1 września 2008 r. dyrektor po raz kolejny ustalił dla podwładnego nowe stanowisko, tym razem starszego inspektora wojewódzkiego. I ponownie nie wiązało się to ze zmianą wynagradzania. 1 listopada 2009 r. urzędnik został przeniesiony do innego wydziału na podstawie art. 62 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.). Zgodnie z nim – jeśli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny może w każdym czasie przenieść urzędnika mianowanego na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. Przeniesienie było spowodowane nie tylko brakami kadrowymi innego wydziału, ale też tym, że przełożony nie widział możliwości współpracy z podwładnym (często się skarżył na pracę wydziału). Zatrudniony odwołał się do sądu I instancji. Domagał się przywrócenia do poprzedniego działu i zasądzenie wyrównania za brak podwyżek w związku z jego awansami.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane