statystyki

Szef może sprawdzić, czy jego pracownik dopuścił się przestępstwa

autor: Artur Radwan02.10.2015, 18:00
przestępstwo

Czy można sprawdzić kogoś bez jego wiedzy?źródło: ShutterStock

Pracodawca powinien na własną rękę zweryfikować, czy kandydat do pracy był skazany, jeśli wprost z ustaw nie wynika, że potencjalny pracownik ma obowiązek dostarczyć stosowne zaświadczenie. Właściciel firmy może też zobowiązać go do złożenia tylko oświadczenia o niekaralności. Dla osób chcących pracować na niektórych stanowiskach uzyskanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Skazanych jest bezpłatne.

Czy nauczyciel musi udowodnić brak konfliktów z prawem

Od 10 lat pracuję w gminnej szkole podstawowej. Otrzymałam jednak propozycję pracy w liceum, które jest prowadzone przez starostwo powiatowe. Złożyłam podanie i odbyłam rozmowę kwalifikacyjną. Czy muszę dostarczyć zaświadczenie o niekaralności, skoro już w poprzedniej szkole składałam taki dokument?

TAK

Stosunek pracy z samorządowym nauczycielem nawiązuje się, jeśli posiada on pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych. Co więcej, nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Musi posiadać kwalifikacje wymagane do zajmowanego stanowiska. Jednym z warunków zatrudnienia jest niekaralność za przestępstwa popełnione umyślnie. Dlatego też przed każdym nawiązaniem stosunku pracy nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Nauczyciel nie ma takiego obowiązku przed każdorazowym rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Taki wymóg jest przewidziany wyłącznie dla nowo zatrudnionych i przechodzących z jednej placówki do drugiej.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 8a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Czy wojsko wymaga zaświadczenia o niekaralności

Skończyłem szkołę zawodową i chciałbym zostać żołnierzem zawodowym. Wojskowa Komenda Uzupełnień poinformowała mnie, że muszę wcześniej odbyć służbę przygotowawczą i wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych. Czy muszę dostarczyć wraz z wnioskiem o przyjęcie zaświadczenie o niekaralności?

NIE

Nowelizacja przepisów dotyczących powszechnej obrony doprowadziła do tego, że kandydat do służby przygotowawczej nie musi stawiać się osobiście w urzędzie lub sądzie, aby zdobyć zaświadczenie o niekaralności. W efekcie zwolniony też jest z opłat za wydanie tego dokumentu. Obowiązek sprawdzenia kandydata, czy nie był wcześniej karany, spoczywa na pracownikach WKU. Ci, po otrzymaniu dokumentów, muszą wystąpić o takie zaświadczenie. W efekcie po złożeniu wniosku i niezbędnych dokumentów trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać. Należy się liczyć z tym, że przeniesienie obowiązku sprawdzenia niekaralności kandydata na wojskową administrację terenową wydłuża czas oczekiwania na ewentualne powołanie do służby przygotowawczej. Dodatkowo armia zrezygnowała też z obowiązku dostarczania odpisu skróconego aktu urodzenia.

Zanim kandydat zgłosi się do WKU z myślą o służbie w armii, musi mieć ukończone co najmniej gimnazjum i 18 lat. Powinien też wcześniej stawić się do kwalifikacji wojskowej. Kolejna odbędzie się w przyszłym roku. Dopiero po stawieniu się do niej może się on ubiegać o służbę w NSR. Następnym etapem jest właśnie służba przygotowawcza. Ochotnik po jej zakończeniu i zdaniu egzaminu zostaje włączony do NSR.

Podstawa prawna


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane