statystyki

Szef może sprawdzić, czy jego pracownik dopuścił się przestępstwa

autor: Artur Radwan02.10.2015, 18:00
przestępstwo

Czy można sprawdzić kogoś bez jego wiedzy?źródło: ShutterStock

Pracodawca powinien na własną rękę zweryfikować, czy kandydat do pracy był skazany, jeśli wprost z ustaw nie wynika, że potencjalny pracownik ma obowiązek dostarczyć stosowne zaświadczenie. Właściciel firmy może też zobowiązać go do złożenia tylko oświadczenia o niekaralności. Dla osób chcących pracować na niektórych stanowiskach uzyskanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Skazanych jest bezpłatne.

Czy nauczyciel musi udowodnić brak konfliktów z prawem

Od 10 lat pracuję w gminnej szkole podstawowej. Otrzymałam jednak propozycję pracy w liceum, które jest prowadzone przez starostwo powiatowe. Złożyłam podanie i odbyłam rozmowę kwalifikacyjną. Czy muszę dostarczyć zaświadczenie o niekaralności, skoro już w poprzedniej szkole składałam taki dokument?

TAK

Stosunek pracy z samorządowym nauczycielem nawiązuje się, jeśli posiada on pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych. Co więcej, nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Musi posiadać kwalifikacje wymagane do zajmowanego stanowiska. Jednym z warunków zatrudnienia jest niekaralność za przestępstwa popełnione umyślnie. Dlatego też przed każdym nawiązaniem stosunku pracy nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Nauczyciel nie ma takiego obowiązku przed każdorazowym rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Taki wymóg jest przewidziany wyłącznie dla nowo zatrudnionych i przechodzących z jednej placówki do drugiej.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 8a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Czy wojsko wymaga zaświadczenia o niekaralności

Skończyłem szkołę zawodową i chciałbym zostać żołnierzem zawodowym. Wojskowa Komenda Uzupełnień poinformowała mnie, że muszę wcześniej odbyć służbę przygotowawczą i wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych. Czy muszę dostarczyć wraz z wnioskiem o przyjęcie zaświadczenie o niekaralności?

NIE

Nowelizacja przepisów dotyczących powszechnej obrony doprowadziła do tego, że kandydat do służby przygotowawczej nie musi stawiać się osobiście w urzędzie lub sądzie, aby zdobyć zaświadczenie o niekaralności. W efekcie zwolniony też jest z opłat za wydanie tego dokumentu. Obowiązek sprawdzenia kandydata, czy nie był wcześniej karany, spoczywa na pracownikach WKU. Ci, po otrzymaniu dokumentów, muszą wystąpić o takie zaświadczenie. W efekcie po złożeniu wniosku i niezbędnych dokumentów trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać. Należy się liczyć z tym, że przeniesienie obowiązku sprawdzenia niekaralności kandydata na wojskową administrację terenową wydłuża czas oczekiwania na ewentualne powołanie do służby przygotowawczej. Dodatkowo armia zrezygnowała też z obowiązku dostarczania odpisu skróconego aktu urodzenia.

Zanim kandydat zgłosi się do WKU z myślą o służbie w armii, musi mieć ukończone co najmniej gimnazjum i 18 lat. Powinien też wcześniej stawić się do kwalifikacji wojskowej. Kolejna odbędzie się w przyszłym roku. Dopiero po stawieniu się do niej może się on ubiegać o służbę w NSR. Następnym etapem jest właśnie służba przygotowawcza. Ochotnik po jej zakończeniu i zdaniu egzaminu zostaje włączony do NSR.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane