Polacy, jako członkowie Unii Europejskiej nie potrzebują pozwolenia na pracę w krajach wspólnoty. Muszą jednak pamiętać o obowiązku rejestracji pracy i w urzędzie podatkowym, przepisach związanych z ubezpieczeniem społecznym itp. Zanim wyjedziemy sprawdźmy jakie reguły panują w danym kraju, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Jak szukać by znaleźć?
Pamiętajmy, że tylko legalne zatrudnienie w oparciu o umowę gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Część wyjeżdżających decyduje się rozpocząć poszukiwania dopiero po dotarciu na miejsce. O ile takie działanie nie musi zakończyć się porażką, o wiele bezpieczniejsze będzie podjęcie odpowiednich kroków już wcześniej. Można oczywiście liczyć na pomoc lokalnych urzędów pracy, lepiej jednak skorzystać bezpośrednio z portalu pracy kraju do którego chcielibyśmy wyjechać np. jobboerse.arbeitsagentur.de z ofertami pracy w Niemczech czy gov.uk/jobsearch w Wielkiej Brytanii. Zawsze możemy też liczyć na pomoc i doświadczenie firm pośredniczących w zagranicznych rekrutacjach.
To dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które wyjeżdżają po raz pierwszy, nie znają dobrze języka, nie wiedzą jakie dokumenty będą im potrzebne, obawiają się tego jak odnajdą się w nowym środowisku – mówi Kamila Małocha z GoWork.pl. W takich sytuacjach pośrednik pomaga zweryfikować pracodawcę, pomyślnie przejść proces rekrutacji, a także dopełnić wymaganych formalności. Możemy też liczyć na wsparcie, gdy już uda nam się wyjechać.
Wybierając agencję z której usług chcemy skorzystać, pamiętajmy, że należy wcześniej sprawdzić, czy posiada ona certyfikat o wpisaniu do rejestru agencji zatrudnienia jako agencji pośrednictwa pracy w zakresie pośrednictwa pracy. Możemy to zrobić w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia. Unikniemy w ten sposób nieuczciwych pośredników, stosujących nielegalne praktyki, takie jak pobieranie prowizji za znalezienie pracy.
– Pamiętajmy, że pośrednik pobiera opłatę od pracodawcy. Sytuacja, kiedy próbuje finansowo obciążyć poszukujących zatrudnienia jest niedopuszczalna. Nie możemy zgadzać się także na sytuacje w których jeden pośrednik kieruje nas do innego zagranicznego pośrednika, a nie do pracodawcy – wyjaśnia przedstawicielka GoWork.pl.
Przygotuj wszystko zanim wyjedziesz
Zanim wyruszymy w podróż, należy przede wszystkim zadbać o to, by mieć aktualne dokumenty, takie jak dowód osobisty, paszport, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, przebyte szkolenia i umiejętności zawodowe. Warto je przetłumaczyć przed wyjazdem – w nieznanym kraju z pewnością będzie to trudniejsze. Zanim wyjedziemy zawsze należy się upewnić, że posiadamy wszystkie wymagane dokumenty, ewentualne umowy oraz pełną korespondencję z pracodawcą.
Częstą barierą jest też język. Zanim wyjedziemy warto zapisać się na kurs – znając podstawy zawsze łatwiej i szybciej przyswoić język, gdy będziemy już na miejscu. Należy też pamiętać, że nowy kraj oznacza inną kulturę i obyczaje, które powinniśmy poznać i uszanować.
Wystrzegaj się oszustów
Nie korzystaj z ogłoszenia, w którym podany jest tylko telefon, a ogłaszająca się firma nie ma stałej siedziby. Zawsze wcześniej sprawdź adres, zajrzyj też do rejestru przedsiębiorstw danego kraju, sprawdź opinie na forach internetowych. Jeśli nie jesteśmy w stanie ustalić podstawowych danych firmy, lepiej nie odpowiadać na ofertę, gdyż z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jest to oferta nieuczciwego przedsiębiorcy. Nigdy też nie płać za żadne usługi przed ich wyświadczeniem – dotyczy to najczęściej opłat za mieszkanie – często na pobraniu pieniędzy się kończy.
Źródło: GoWork.pl