statystyki

Firma zyska na zatrudnieniu rodaka ze Wschodu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot14.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 14.01.2016, 09:38

Osoby posiadające Kartę Polaka będą mogły łatwiej osiedlać się w kraju. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o Karcie Polaka oraz niektórych innych ustaw. Dzisiaj odbędzie się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Osoby zainteresowane Kartą Polaka będą mogły ubiegać się o nią za pośrednictwem wojewody, który będzie drugim, obok konsula, organem upoważnionym do jej przyznawania. Ponadto nowelizacja przewiduje, że posiadacze Karty Polaka będą zwolnieni z ponoszenia opłaty konsularnej (wynosi nawet 500 euro) za przyjęcie wniosku i nadanie obywatelstwa polskiego.

Będą mogli też liczyć m.in. na: refundację kosztów przejazdu, zagospodarowanie i bieżące utrzymanie (w wysokości dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), pokrycie wydatków na wynajem mieszkania (sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), pokrycie kosztów związanych z podjęciem na terytorium RP nauki przez małoletniego (na każde dziecko w wysokości przeciętnej miesięcznej płacy). Powracający do kraju Polacy i ich potomkowie będą mogli także się starać o pieniądze na pokrycie kosztów uczestnictwa w kursie nauki języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie polskim.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane