statystyki

Nie można swobodnie zmieniać reguł dotyczących dotacji ani zasad powoływania na stanowisko dyrektora szkoły

autor: Marcin Nagórek, Leszek Jaworski09.10.2019, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:53
NSA wyjaśnił, że do niedopełnienia obowiązków lub naruszenia prawa musi dojść bezpośrednio i osobiście przez osobę dyrektora (nauczyciela).

NSA wyjaśnił, że do niedopełnienia obowiązków lub naruszenia prawa musi dojść bezpośrednio i osobiście przez osobę dyrektora (nauczyciela).źródło: ShutterStock

Wiele organów prowadzących placówki oświatowe, porządkując sprawy związane z funkcjonowaniem oraz finansowaniem szkół czy przedszkoli, popełnia błędy. Dziś odpowiadamy na pytania naszych czytelników – wskazujemy, jak w danym przypadku postąpić, by nie naruszyć przepisów.

Chcemy uprościć przepisy uchwały dotacyjnej i ujednolicić termin przekazania części miesięcznych dotacji dla niepublicznych szkół i przedszkoli – do ostatniego dnia każdego miesiąca. Zamierzamy też umożliwić organom prowadzącym te placówki podawanie dowolnych rachunków bankowych. Czy możemy tak zrobić?

Modyfikowanie uchwały dotacyjnej nie może być dokonywane w sposób dowolny. Gmina musi uwzględnić przede wszystkim nadrzędne zasady wynikające z przepisów rangi ustawowej, skoro właśnie one w sposób kompleksowy regulują te kwestie.

Wspomniane zapytanie dotyczy dwóch odrębnych kwestii, jakkolwiek obie są pośrednio związane z przekazywaniem przez gminę dotacji niepublicznym placówkom oświatowym, a ściślej rzecz ujmując – jej części przekazywanych w systemie miesięcznym. Punktem wyjścia do oceny prawnej obu ww. kwestii jest jednak ogólny przepis kompetencyjny, a mianowicie art. 38 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Ustawodawca postanowił w nim, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania. Na kanwie tych regulacji ukształtowało się bogate orzecznictwo regionalnych izb obrachunkowych. I tak na przykład: w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 7 marca 2018 r., nr 8/433/2018) wskazano, że:

„przepis ustawy ustanawiający upoważnienie do wydania aktu prawa miejscowego podlega ścisłej wykładni językowej i nie może prowadzić do objęcia zakresem upoważnienia materii w nim niewymienionych w drodze wykładni celowościowej. Organ samorządu terytorialnego wykonujący kompetencję prawodawczą zawartą w upoważnieniu ustawowym jest obowiązany działać ściśle w granicach tego upoważnienia. Nie jest bowiem upoważniony ani do regulowania tego, co zostało już uregulowane, ani też do wychodzenia poza zakres upoważnienia ustawowego”.

Z powyższego płynie ważny wniosek – gmina w procesie legislacyjnym musi bezwzględnie przestrzegać zakresu upoważnienia ustawowego.

Z kolei z art. 34 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wynika, że dotacje np. dla niepublicznych szkół czy przedszkoli są przekazywane na rachunek bankowy poszczególnych placówek w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym że części za styczeń i za grudzień są przekazywane w terminie odpowiednio do 20 stycznia oraz 15 grudnia roku budżetowego. Zaś w przypadku dotacji, o której mowa w tym przepisie (chodzi o publiczne szkoły ponadpodstawowe prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, lecz nieprowadzone przez JST), liczba części należnej dotacji jest równa liczbie miesięcy, w których prowadzony jest dany kurs. Zatem ustawodawca w sposób odgórny uregulował terminy miesięczne przekazywania dotacji. Jak zaś podkreślono w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 7 lutego 2018 r. (nr 5/246/2018):


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane