statystyki

Radny nie wybierze dyrektora szkoły

autor: Leszek Jaworski27.09.2019, 18:00
w skład komisji konkursowej nie może wejść ani piastun organu ani też przedstawiciel żadnego innego organu czy podmiotu, niż wymienione w sposób wyczerpujący w art. 63 ust. 14 u.p.o.

w skład komisji konkursowej nie może wejść ani piastun organu ani też przedstawiciel żadnego innego organu czy podmiotu, niż wymienione w sposób wyczerpujący w art. 63 ust. 14 u.p.o.źródło: ShutterStock

Prezydent miasta w skład komisji konkursowej do wyboru dyrektora szkoły powołał radnego, który został wskazany uchwałą przez radę miasta. Czy taki tryb wyboru jest prawidłowy?

Podmiotem, któremu ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (dalej u.p.o.) daje uprawnienie do ustalenia składu komisji, jest wyłącznie wójt (burmistrz, prezydent miasta). Radzie gminy nie przysługuje uprawnienie do desygnowania swojego przedstawiciela do komisji. W powyższej sytuacji powołanie do komisji radnego, który nie jest osobą związaną z organem prowadzącym placówkę oświatową, stanowi naruszenie art. 63 ust. 14 u.p.o.

Pogląd potwierdza wyrok NSA z 27 czerwca 2019 r. (sygn. akt I OSK 313/19). W ocenie tego sądu nie ma podstaw do powołania radnego do składu komisji konkursowej przez organ wykonawczy JST, jako swojego przedstawiciela. Nie jest on bowiem – zdaniem NSA – w żaden sposób powiązany z włodarzem. Ten ostatni realizuje zadania i kompetencję organu prowadzącego szkołę/przedszkole. Radny zaś nie działa w jego imieniu ani na jego rzecz i nie jest również jego pracownikiem. Co więcej, rada gminy (powiatu) nie ma prawa podjąć uchwały, w której wskaże swoich przedstawicieli do komisji konkursowej ani obok, ani zamiast przedstawicieli wyznaczonych przez włodarza.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane