statystyki

Radny nie wybierze dyrektora szkoły

autor: Leszek Jaworski27.09.2019, 18:00
w skład komisji konkursowej nie może wejść ani piastun organu ani też przedstawiciel żadnego innego organu czy podmiotu, niż wymienione w sposób wyczerpujący w art. 63 ust. 14 u.p.o.

w skład komisji konkursowej nie może wejść ani piastun organu ani też przedstawiciel żadnego innego organu czy podmiotu, niż wymienione w sposób wyczerpujący w art. 63 ust. 14 u.p.o.źródło: ShutterStock

Prezydent miasta w skład komisji konkursowej do wyboru dyrektora szkoły powołał radnego, który został wskazany uchwałą przez radę miasta. Czy taki tryb wyboru jest prawidłowy?

Podmiotem, któremu ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (dalej u.p.o.) daje uprawnienie do ustalenia składu komisji, jest wyłącznie wójt (burmistrz, prezydent miasta). Radzie gminy nie przysługuje uprawnienie do desygnowania swojego przedstawiciela do komisji. W powyższej sytuacji powołanie do komisji radnego, który nie jest osobą związaną z organem prowadzącym placówkę oświatową, stanowi naruszenie art. 63 ust. 14 u.p.o.

Pogląd potwierdza wyrok NSA z 27 czerwca 2019 r. (sygn. akt I OSK 313/19). W ocenie tego sądu nie ma podstaw do powołania radnego do składu komisji konkursowej przez organ wykonawczy JST, jako swojego przedstawiciela. Nie jest on bowiem – zdaniem NSA – w żaden sposób powiązany z włodarzem. Ten ostatni realizuje zadania i kompetencję organu prowadzącego szkołę/przedszkole. Radny zaś nie działa w jego imieniu ani na jego rzecz i nie jest również jego pracownikiem. Co więcej, rada gminy (powiatu) nie ma prawa podjąć uchwały, w której wskaże swoich przedstawicieli do komisji konkursowej ani obok, ani zamiast przedstawicieli wyznaczonych przez włodarza.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane