Odpoczynek tygodniowy niekoniecznie w siódmym dniu

autor: Łukasz Guza15.11.2017, 20:00
Kalendarz

Trybunał przypomniał, że dyrektywa ustanawia jedynie minimalne normy ochrony pracownika.źródło: ShutterStock

Minimalny czas wolny od pracy powinien być udzielony w trakcie siedmiodniowego okresu (najczęściej tygodnia kalendarzowego), ale niekoniecznie po okresie sześciu kolejnych dób (czyli w niedzielę). Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajął się trybunał, dotyczyła pracownika z Portugalii, który w latach 1991–2014 był zatrudniony w kasynie (otwartym bez przerw, z wyjątkiem 24 i 25 grudnia). W 2008 r. i 2009 r. zdarzało się, że podwładny wykonywał swoje obowiązki przez siedem dni z rzędu. Dopiero w 2010 r. kasyno zmieniło organizację pracy i wprowadziło zasadę, że zatrudnieni mogą świadczyć zadania maksymalnie przez sześć kolejnych dób. Już po zakończeniu zatrudnienia pracownik uznał, że firma nie udzielała mu obowiązkowych okresów odpoczynku. Dlatego zażądał odszkodowania i rekompensaty z tytułu wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego w Porto, który powziął wątpliwości co do wykładni unijnych przepisów dotyczących okresów odpoczynku od pracy. W związku z tym skierował do TSUE pytanie: czy minimalny nieprzerwany okres odpoczynku tygodniowego, do którego uprawniony jest podwładny, musi być udzielany po sześciu kolejnych dniach pracy?


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane