statystyki

Koniec z masowym kształceniem nauczycieli

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.09.2017, 07:22; Aktualizacja: 27.09.2017, 08:05
Co chce zmienić wicepremier? Nie podoba mu się to, że pedagogów może obecnie kształcić każda uczelnia.

Co chce zmienić wicepremier? Nie podoba mu się to, że pedagogów może obecnie kształcić każda uczelnia.źródło: ShutterStock

Co dziesiąty kandydat decyduje się na studia pedagogiczne. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce z tym skończyć.

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki, zaledwie w ubiegłym tygodniu ogłosił projekt nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a już przygotowuje kolejne zmiany. W resorcie trwają prace nad nowym systemem kształcenia nauczycieli. MNiSW opracowuje go wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i zewnętrznymi ekspertami.

Za dużo pedagogów

Po pierwsze, Jarosławowi Gowinowi nie podoba się to, że tak dużo uczelni oferuje studia dla przyszłych pedagogów oraz że wybiera je tak wielu maturzystów. – Bezsensowne jest uruchamianie np. kolejnych pedagogik. Liczba uczelni, które prowadzą ten kierunek studiów jest i tak za duża. To nie oznacza, że nie będziemy w przyszłości potrzebować pedagogów. Ani też, że skoro ktoś ma pasję, aby uczyć, to nie powinien iść na takie studia. Ale nie powinny mieć one charakteru tak masowego, jak obecnie – przyznał Gowin w wywiadzie dla DGP.

Co chce zmienić wicepremier? Nie podoba mu się to, że pedagogów może obecnie kształcić każda uczelnia.

– Studia nauczycielskie powinny prowadzić tylko najlepsze placówki w Polsce – uważa. W jego ocenie ta możliwość powinna dotyczyć tylko uczelni akademickich i pedagogicznych. Jeżeli tak by się stało, wiele placówek straciłoby uprawnienia do kształcenia pedagogów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • XXYYZZ(2017-09-27 09:29) Zgłoś naruszenie 281

  Kształcenie nauczycieli powinno odbywać się na najwyższym edukacyjnym/merytorycznym poziomie. Kompetencje zawodowe i moralne dla zatrudnianych "wyśrubowane", a pensje adekwatne do wymagań. To nauczycielom powierzamy nasz ludzki kapitał, od którego zależy teraźniejszość i przyszłość. Nauczyciel powinien mieć rangę i prestiż, więc gratyfikacje i wymagania! Szkoła neutralna światopoglądowo i bez ideologii jedynie słusznej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • z(2017-10-05 20:45) Zgłoś naruszenie 201

  Myślę ,że niedługo nie będzie chętnych na takie studia. Pieniądze żadne nawet z tymi szumnymi podwyżkami wkrótce zrównają się z płacą minimalną. Odpowiedzialność bardzo duża , ciągły stres , dzieci coraz mniej zainteresowane nauką, niegrzeczne a rodzice jeszcze gorsi. Szkoda nerw i zdrowia.

  Odpowiedz
 • asas(2017-09-27 10:58) Zgłoś naruszenie 111

  Proszę nie pisać popularnych określeń wypaczających znaczenie słów. Pedagog to jest funkcja nauczyciela w szkole. Kazdy pedagog jest nauczycielem, natomiast nie kazdy nauczyciel jest pedagogiem

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • IP(2017-09-27 11:02) Zgłoś naruszenie 217

  Ja uważam że Oni są juz tak mądrzy ,iż powinni iść pracować fizycznie np.do elektrowni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • przyszły (2017-09-27 10:18) Zgłoś naruszenie 25

  W mojej okolicy tylko jedna uczelnia oferuje kształcenie na studiach magisterskich z oligofrenopedagogiki i jest ucznią prywatną. Państwowe niestety oferują wymyślne kierunki oderwane od potrzeb pracodawców. Wybierając je musiałabym dodatkowo kończyć studia podyplomowe z wybranej specjalności. Dlatego wybieram prywatną, przez co mogę poszerzać swoje kwalifikacje na dodatkowych studiach podyplomowych np. związanych z terapią.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane