Były prezydent RP nie jest pracodawcą

autor: Michał Culepa02.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:31
prawo

U uzasadnieniu SN wskazał, że obowiązująca ustawa z 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego prezydenta RP nie określa w ogóle losów pracowników po śmierci byłego prezydenta.źródło: ShutterStock

To biuro byłego prezydenta RP jest pracodawcą, a nie sam b. prezydent, zaś stosunki pracy pracowników biura wygasają po jego śmierci – orzekł SN.

Źródłem sprawy był pozew, jaki wytoczyła rodzinie gen. Wojciecha Jaruzelskiego i Kancelarii Prezydenta RP Grażyna R., pracownica zatrudniona wcześniej w jego biurze. Gdy w maju 2014 r. generał zmarł, Grażyna R. zlikwidowała jego biuro, a sprawozdania finansowe i rzeczowe przekazała Kancelarii Prezydenta RP, gdyż to z jej budżetu finansowane są biura byłych prezydentów Polski.

Jednak za ostatni okres pracy, w czasie którego likwidowano biuro, Grażyna R. nie dostała wynagrodzenia. Generał Jaruzelski już nie żył, a Kancelaria Prezydenta RP nie zdecydowała się na rozliczenie wynagrodzenia pracownicy ani na zapłatę należności z tytułu zatrudnienia – odpraw, ekwiwalentów urlopowych i trzynastki. W tej sytuacji kobieta pozwała córkę i wdowę po gen. Jaruzelskim oraz Kancelarię Prezydenta RP o niewypłacone należności pracownicze.

W pierwszej instancji uzyskała korzystne orzeczenie – zasądzono na jej rzecz część należności (wynagrodzenie, ekwiwalent urlopowy), sporna pozostała kwestia odprawy emerytalnej. Rozpoznający sprawę w II instancji stołeczny Sąd Okręgowy dostrzegł jednak trzy poważne problemy prawne.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • bogu(2017-02-02 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jakim trzeba być prawnikiem żeby tak orzekać?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane