statystyki

Nowa stawka godzinowa: Jak prowadzić ewidencję czasu pracy

02.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 02.02.2017, 07:56
zegar, czas

Czy obowiązek potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia dotyczy każdej umowy?źródło: ShutterStock

To strony ustalają formę ewidencji czasu pracy osób na zleceniach i samozatrudnionych.

Wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Obowiązkiem stosowania minimalnej stawki godzinowej zostały objęte określone umowy-zlecenia (art. 734 kodeksu cywilnego) oraz o świadczenie usług, do których zastosowanie mają przepisy o zleceniu (art. 750 kodeksu cywilnego). Gwarancją otrzymywania minimalnej stawki godzinowej objęte zostały osoby fizyczne niewykonujące działalności gospodarczej, a także samozatrudnieni, tj. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami, których działalność została zarejestrowana w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z kolei zobowiązani do wypełnienia obowiązków wynikających z minimalnej stawki godzinowej są przedsiębiorcy oraz inne jednostki organizacyjne (np. instytucje publiczne).

Niezbędne dla stwierdzenia, czy minimalna stawka godzinowa została zapewniona, jest ustalenie liczby godzin wykonanego zlecenia lub świadczonych usług.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jo jo jo(2017-02-03 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ewidencje mają prowadzić jedynie pracodawca użytkownik zatrudniający na podstawie przepisów o pracownikach tymczasowych (art. 8b ust 4 u.o.m.w.p) . Reszta może sobie w umowie określić w umowie sposób potwierdzania godzin zlecenia lub usługi (art. 8b ust. 1).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane