statystyki

Będą nowe etaty dla urzędników ds. cudzoziemców

autor: Sylwia Czubkowska, Artur Radwan02.02.2017, 07:29; Aktualizacja: 02.02.2017, 07:53
podatki dokumenty urzędnik

Zdaniem ekspertów spraw związanych z cudzoziemcami będzie przybywało i dobrze by było, aby urzędy już wcześniej się do tego przygotowały.źródło: ShutterStock

Urzędy wojewódzkie otrzymają w tym roku więcej środków dla pracowników obsługujących obcokrajowców. Alarmują jednak, że przy lawinowo rosnącej liczbie wniosków to i tak za mało.

Urzędy wojewódzkie starają się, by sprawy związane z cudzoziemcami załatwiać w miarę sprawnie. A to oznacza zatrudnianie dodatkowych urzędników. Jak mówi nam Tomasz Stube z biura prasowego wojewody wielkopolskiego, w 2016 r. w wydziale spraw obywatelskich i cudzoziemców przybyło 30 etatów. – Uruchomiliśmy też stanowiska do obsługi spraw cudzoziemców w delegaturach urzędu: w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile, aby zmniejszyć kolejki oczekujących na złożenie wniosku w Poznaniu i zwiększyć dostępność usług w terenie – dodaje.

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie w ubiegłym roku obsłużono blisko 30 tys. cudzoziemców wnioskujących o pobyt stały, czasowy i legalizację pracy (rok wcześniej było takich wniosków około 15 tys.), także trzeba było zwiększyć zatrudnienie. – Utworzono trzy oddziały legalizacji pobytu i pracy, zwiększono stan zatrudnienia o 13 osób – mówi Patrycja Spychalska z biura prasowego wojewody dolnośląskiego.

Jednak większości urzędów nie stać na nowe etaty. Na przykład w Łodzi, choć liczba interesantów z zagranicy wzrosła o 70 proc. (rok do roku), to wydział ds. cudzoziemców został wzmocniony tylko nieznacznie – z 27 do 32 osób. Rozpoczęto też nabór na trzy stanowiska, ale tylko na zastępstwo osób będących na urlopie wychowawczym.

Nadmiar pracy


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obywatel(2017-02-03 08:55) Zgłoś naruszenie 10

    Polacy mogą się pożegnać z szansą na wzrost zarobków. Najpierw "nasze" rządy wypchnęły 3 mln Polaków za granicę. Więc powstała jakaś tam równowaga w popycie i podaży pracy. No ale przecież w tym kraju Polakom nie może się poprawić finansowo, więc trzeba sprowadzić tanią "siłę roboczą" z zagranicy. Wszak nasza gospodarka nie może się opierać na technologii, jak w tych krajach gdzie siła robocza jest droga, tylko musimy funkcjonować tak, jak gospodarka III świata.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane