statystyki

Będą nowe etaty dla urzędników ds. cudzoziemców

autor: Sylwia Czubkowska, Artur Radwan02.02.2017, 07:29; Aktualizacja: 02.02.2017, 07:53
podatki dokumenty urzędnik

Zdaniem ekspertów spraw związanych z cudzoziemcami będzie przybywało i dobrze by było, aby urzędy już wcześniej się do tego przygotowały.źródło: ShutterStock

Urzędy wojewódzkie otrzymają w tym roku więcej środków dla pracowników obsługujących obcokrajowców. Alarmują jednak, że przy lawinowo rosnącej liczbie wniosków to i tak za mało.

Urzędy wojewódzkie starają się, by sprawy związane z cudzoziemcami załatwiać w miarę sprawnie. A to oznacza zatrudnianie dodatkowych urzędników. Jak mówi nam Tomasz Stube z biura prasowego wojewody wielkopolskiego, w 2016 r. w wydziale spraw obywatelskich i cudzoziemców przybyło 30 etatów. – Uruchomiliśmy też stanowiska do obsługi spraw cudzoziemców w delegaturach urzędu: w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile, aby zmniejszyć kolejki oczekujących na złożenie wniosku w Poznaniu i zwiększyć dostępność usług w terenie – dodaje.

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie w ubiegłym roku obsłużono blisko 30 tys. cudzoziemców wnioskujących o pobyt stały, czasowy i legalizację pracy (rok wcześniej było takich wniosków około 15 tys.), także trzeba było zwiększyć zatrudnienie. – Utworzono trzy oddziały legalizacji pobytu i pracy, zwiększono stan zatrudnienia o 13 osób – mówi Patrycja Spychalska z biura prasowego wojewody dolnośląskiego.

Jednak większości urzędów nie stać na nowe etaty. Na przykład w Łodzi, choć liczba interesantów z zagranicy wzrosła o 70 proc. (rok do roku), to wydział ds. cudzoziemców został wzmocniony tylko nieznacznie – z 27 do 32 osób. Rozpoczęto też nabór na trzy stanowiska, ale tylko na zastępstwo osób będących na urlopie wychowawczym.

Nadmiar pracy


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obywatel(2017-02-03 08:55) Zgłoś naruszenie 10

    Polacy mogą się pożegnać z szansą na wzrost zarobków. Najpierw "nasze" rządy wypchnęły 3 mln Polaków za granicę. Więc powstała jakaś tam równowaga w popycie i podaży pracy. No ale przecież w tym kraju Polakom nie może się poprawić finansowo, więc trzeba sprowadzić tanią "siłę roboczą" z zagranicy. Wszak nasza gospodarka nie może się opierać na technologii, jak w tych krajach gdzie siła robocza jest droga, tylko musimy funkcjonować tak, jak gospodarka III świata.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane