Obowiązki podatników i płatników w lutym 2016 roku

autor: Łukasz Zalewski08.02.2016, 08:53; Aktualizacja: 08.02.2016, 09:23
Kalendarz

Większość formularzy płatnicy muszą przesłać fiskusowi w formie elektronicznej.źródło: ShutterStock


Do 15 lutego deklaracje na formularzu DT-1 muszą złożyć właściciele środków transportowych, a więc samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, przyczep, naczep i autobusów.

Do 22 lutego formularze, a w praktyce zawiadomienia, muszą złożyć podatnicy, którzy chcieliby wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej lub kwartalnej. W obu przypadkach obowiązuje ten sam termin.

Z kolei do końca lutego, czyli w tym roku 29. dnia miesiąca, płatnicy PIT, czyli w szczególności pracodawcy, mają obowiązek przesłać do podatników, czyli swoich pracowników, a także właściwych urzędów skarbowych informacje na formularzu PIT-11. Co istotne, do końca lutego można przesłać fiskusowi ten druk wyłącznie w formie elektronicznej. Płatnicy, którzy chcieli to zrobić w formie papierowej, mieli na to czas wyłącznie do końca stycznia, a w praktyce do 1 lutego (ze względu na to, że 31 stycznia wypadł w tym roku w niedzielę). Na podstawie informacji PIT-11 podatnicy będą mogli się rozliczyć z fiskusem z dochodów osiągniętych w 2015 r.

Do 29 lutego płatnicy muszą również złożyć roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40. Przypomnijmy, że pracodawcy muszą je doręczyć wyłącznie podatnikom, którzy złożyli im wcześniej oświadczenia na formularzach PIT-12, w których zobowiązali pracodawców do rozliczenia z fiskusem w ich imieniu. Formularz PIT-40 można przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej.

Organy rentowe mają z kolei obowiązek przesłania podatnikom oraz urzędom skarbowym rocznego obliczenia podatku i informacji o uzyskanych dochodach na formularzach PIT-40A/11A.

Z końcem lutego upływa również termin na złożenie formularza PIT-R dotyczącego osób pełniących obowiązki społeczne i obywatelskie.

Ten sam termin dotyczy formularza PIT-8C, który jest informacją o przychodach z takich źródeł, jak np. alimenty czy stypendia, a także z dochodów z giełdy.

WŁAŚCICIELE CIĘŻARÓWEK SKŁADAJĄ DEKLARACJĘ

Najwcześniej muszą złożyć deklaracje właściciele środków transportowych, a więc samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników siodłowych i balastowych, przyczep, naczep i autobusów. Składają oni deklarację DT-1 (wersja nr 4) na rok 2016. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, na które jest zarejestrowany pojazd. Deklarację DT-1 muszą również złożyć posiadacze środków transportowych, które są zarejestrowane na terytorium Polski, ale jednocześnie zostały powierzone polskiemu podmiotowi przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane