statystyki

Obowiązki podatników i płatników w lutym 2016 roku

autor: Łukasz Zalewski08.02.2016, 08:53; Aktualizacja: 08.02.2016, 09:23
Kalendarz

Większość formularzy płatnicy muszą przesłać fiskusowi w formie elektronicznej.źródło: ShutterStock


Do 15 lutego deklaracje na formularzu DT-1 muszą złożyć właściciele środków transportowych, a więc samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, przyczep, naczep i autobusów.

Do 22 lutego formularze, a w praktyce zawiadomienia, muszą złożyć podatnicy, którzy chcieliby wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej lub kwartalnej. W obu przypadkach obowiązuje ten sam termin.

Z kolei do końca lutego, czyli w tym roku 29. dnia miesiąca, płatnicy PIT, czyli w szczególności pracodawcy, mają obowiązek przesłać do podatników, czyli swoich pracowników, a także właściwych urzędów skarbowych informacje na formularzu PIT-11. Co istotne, do końca lutego można przesłać fiskusowi ten druk wyłącznie w formie elektronicznej. Płatnicy, którzy chcieli to zrobić w formie papierowej, mieli na to czas wyłącznie do końca stycznia, a w praktyce do 1 lutego (ze względu na to, że 31 stycznia wypadł w tym roku w niedzielę). Na podstawie informacji PIT-11 podatnicy będą mogli się rozliczyć z fiskusem z dochodów osiągniętych w 2015 r.

Do 29 lutego płatnicy muszą również złożyć roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40. Przypomnijmy, że pracodawcy muszą je doręczyć wyłącznie podatnikom, którzy złożyli im wcześniej oświadczenia na formularzach PIT-12, w których zobowiązali pracodawców do rozliczenia z fiskusem w ich imieniu. Formularz PIT-40 można przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej.

Organy rentowe mają z kolei obowiązek przesłania podatnikom oraz urzędom skarbowym rocznego obliczenia podatku i informacji o uzyskanych dochodach na formularzach PIT-40A/11A.

Z końcem lutego upływa również termin na złożenie formularza PIT-R dotyczącego osób pełniących obowiązki społeczne i obywatelskie.

Ten sam termin dotyczy formularza PIT-8C, który jest informacją o przychodach z takich źródeł, jak np. alimenty czy stypendia, a także z dochodów z giełdy.

WŁAŚCICIELE CIĘŻARÓWEK SKŁADAJĄ DEKLARACJĘ

Najwcześniej muszą złożyć deklaracje właściciele środków transportowych, a więc samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników siodłowych i balastowych, przyczep, naczep i autobusów. Składają oni deklarację DT-1 (wersja nr 4) na rok 2016. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, na które jest zarejestrowany pojazd. Deklarację DT-1 muszą również złożyć posiadacze środków transportowych, które są zarejestrowane na terytorium Polski, ale jednocześnie zostały powierzone polskiemu podmiotowi przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane