Zwolnienie z PIT. Można się kredytować dzięki uldze dla młodych

autor: Magdalena Majkowska05.09.2019, 08:32; Aktualizacja: 05.09.2019, 08:32
Kto ma kilku pracodawców, może skorzystać w trakcie roku z wielokrotności zwolnienia z PIT. Każdy z nich stosuje preferencję odrębnie.

Kto ma kilku pracodawców, może skorzystać w trakcie roku z wielokrotności zwolnienia z PIT. Każdy z nich stosuje preferencję odrębnie.źródło: ShutterStock

Kto ma kilku pracodawców, może skorzystać w trakcie roku z wielokrotności zwolnienia z PIT. Każdy z nich stosuje preferencję odrębnie.

Tak samo jest w sytuacji, gdy pracownik (zleceniobiorca) zmienia w trakcie roku miejsce zatrudnienia.

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów potwierdziło: każdy płatnik weryfikuje limit zwolnienia tylko w ramach wynagrodzeń, które sam wypłaca.

W efekcie podatnik zatrudniony u kilku płatników może w trakcie roku wykorzystać zwolnienie wielokrotnie. Oczywiście nadwyżkę ponad przysługujący roczny limit ulgi będzie musiał fiskusowi zwrócić, ale zrobi to dopiero w rozliczeniu rocznym. To oznacza, że zaciągnięty u fiskusa „dług” odda dopiero do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

Płatnik pilnuje tylko u siebie

Od sierpnia br. podatnicy do ukończenia 26. roku życia nie płacą podatku od przychodów z pracy i z niektórych zleceń (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT). Zwolnienie przysługuje do kwoty nieprzekraczającej rocznie ustawowego limitu (w 2019 r. wynosi on 35 636,67 zł, a od 2020 r. będzie to 85 528 zł).

Każdemu podatnikowi przysługuje jedna kwota zwolnienia, niezależnie od liczby płatników wypłacających mu wynagrodzenia z umów o pracę lub umów zlecenia.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Na Wnuczka(2019-09-05 14:21) Zgłoś naruszenie 20

    Wnuczek nie zapłaci podatku od wysokiego dochodu i na dodatek może zaciągnąć darmowy kredyt na koszt państwa a starzy i chorzy emeryci łupieni są 18 % podatkiem PIT od marnych emerytur...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane